اعلام موفقیت ۸۰ درصدی از سوی کمپین اعتصاب کارگران نفت و گاز

روز جمعه ۲۱ شهریور ماه ۹۹، کانال روزنامه‌نگاران مستقل ایران، گزارش کارگران پایپینگ و پروژه‌ای نفت و گاز کشور را با عنوان «موفقیت ۸۰ درصدی کمپین اعتصاب کارگران نفت و گاز » و مقدمه زیر منتشر کرد:

«با اتمام پنجمین مرحله از کمپین اعتصاب کارگران نفت و گاز کشور، کارگران گزارشی از دستاوردهای این دوره از اعتصابات خود منتشر کرده و موفقیت‌های تقریباً ۸۰ درصدی در افزایش دستمزدهای این دوره را منتشر کردند.

 کارگران صنعت نفت و گاز کشور، بعد از یک دوره بیش از یک ماهه اعتصاب هماهنگ در مراکز نفتی کشور و مطالبه‌گری در قالب «کمپین اعتراضی کارگران پایپینگ و پروژه‌ای» ضمن کسب موفقیت‌های ضمنی، تصمیم‌گیری درباره مراحل بعدی مطالبه‌گری کمپین را به آینده موکول کرده‌اند که در این خصوص نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.»

بخشی از گزارش کارگران پایپینگ و پروژه‌ای نفت و گاز کشور به نقل از کانال روزنامه‌نگاران مستقل ایران به قرار زیر است: «ما کارگران پروژه در این متن به شرکت‌ها وپیمانکاران زالوصفت هشدار می‌دهیم که دیگر کارگران را نمی‌توانید فریب دهید؛ در ادامه از همه عزیزانی که صبر پیشه کردند و طبق کمپین مشغول به کار شده‌اند، تقدیر و تشکر می‌کنیم.

با درود بیکران و عرض ادب و احترام خدمت همه‌ عزیزان پروژه‌ای!

برادران! عزیزان! توجه داشته باشید، طی پنج مرحله از کمپین‌ها با همکاری بسیاری از نیروهای زحمت‌کش و با غیرت پروژه خوشبختانه به موفقیت تقریباً ۸۰ درصد رسیدیم؛ شرکت‌ها و پیمانکاران از این اتحاد کارگران وحشت کرده و از این همبستگی کارگران متعجب هستند. کارفرمایان و پیمانکاران دیگر می‌دانند حق کارگر را نمی‌توانند چپاول کنند؛ به خصوص همه‌ پیمانکاران که حساب کار دستشان آمده که دیگر نمی‌توانند کارگر را فریب دهند و با حقوق کم، کارگران را مشغول کنند.

ما کارگران پروژه‌ای تا کی باید بگوییم، فلان پیمانکار فامیل هست یا فلان پیمانکار از اقوام ما است، دوست ما است و سرمان را پایین بیندازیم و با حقوق کم کار کنیم، آن هم در زمانه‌ای که پراید ۱۰۴ میلیون تومان شده است؟ تا کی باید خوابگاه با امکانات کم، سرویس رفت و آمد با وضعیت افتضاح، غذای بی‌کیفیت را تحمل کنیم؟ هر جا و در هر پروژه دیدید که حقوق، بیمه، خوابگاه، غذا، سرویس و دیگر شرایط کار، وضعیت نابه‌سامانی دارد، سریعاً با دوستان خود مشورت کنیم؛ اتحاد داشته باشیم و دست از کار بکشیم و اعتصاب کنیم تا متصدی کار شرایط کارگاهش را برایمان درست فراهم سازد.

 من کارگر پروژه‌ای چه جوری با یک مربای سه در سه و با یه کره سه در سه از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۱۲ ظهر کار کنم؟ نه! دیگر زمان حق‌خوری شرکت‌ها وپیمانکاران زالوصفت به پایان رسیده است.

 به تمامی شرکت‌ها وپیمانکاران در سال ۱۳۹۹ اتحاد خودمان را نشان دادیم و باز هم در کمپین‌های بعد با اتحاد بیشتر نشان خواهیم داد.

دوستان عزیزان! در اکثر پروژه‌ها و با همکاری و همیاری همه‌ شما عزیزان و به لطف کمپین با افزایش حقوق نیروها موافقت شده است؛ به عنوان مثال جوشکار برق آرگون کربن که قبل از کمپین حقوقش ۶.۵ یا ۷ میلیون تومان بوده، الان با ۱۰ یا ۱۱ یا ۱۲ میلیون تومان مشغول به کار شده‌اند.

فیتر که قبل از کمپین با حقوق ۵.۵ یا ۶ میلیون تومان مشغول بوده، بعد از کمپین و الان با حقوق ۸ میلیون تومان مشغول به کار شده‌؛ داربست بند که قبل از کمپین با حقوق ۴ یا ۴.۵ میلیون تومان مشغول بوده، الان و بعد از کمپین با حقوق ۷ یا ۷.۵ میلیون تومان مشغول به کار هستند.

از اینجا خواهش داریم از تمام عزیزانی که به دور از خانواده و در گرما و شرجی در عسلویه و دیگر مناطق کشور مشغول به کار هستند، طبق کمپین‌ها مشغول به کار شوند و شرکت‌ها و پیمانکاران زالوصفت بدانند و هوشیار باشند که حقوق کارگران اجرایی پروژه‌ای اعم از جوشکار، فیتر، مونتاژکار، داربست‌بند، مکانیک، انباردار، برق‌کار کمکی و سایر مشاغل پروژه هر سال افزایش خواهد داشت.»

Share: