افزایش ابتلای کارگران به کرونا بدلیل تبعیض در واکسینه کردن آنها

با گسترش کرونا سویه دلتا و افزایش مبتلایان و جان‌باختگان، ابتلای کارگران به کرونا نیز رو به افزایش است. طی روزهای گذشته خبر جان‌باختن تعداد بیشتری از کارگران بر اثر کرونا در شهرهای مختلف، منتشر شده است.

دبیر خانه کارگر در قزوین، خواستار واکسیناسیون هرچه زودتر کارگران در واحدهای تولیدی و صنعتی شده است. وی همچنین به تبعیضی که بین کارکنان دولتی در اداره‌ها و کارگران درباره محدودیت ساعات کار قائل می‌شوند، اشاره می‌کند. امری که ابتلای کارگران به کرونا را تشدید می‌کند.

تشدید ابتلای کارگران به کرونا در محیط‌های نامناسب کار

عیدعلی کریمی، دبیر خانه کارگر قزوین می‌گوید: «کارگران در شرایط کرونا، در محیط کاری پرخطر مشغول کار هستند. در هفته‌های گذشته و هفته جاری شاهد کاهش ساعت کاری و تعطیلی‌های چند روزه برای کارکنان دولت در اداره‌ها بودیم.»

وی ادامه می‌دهد: «در این تصمیم‌گیری کارگران در نظر گرفته نشدند. سوال اینجا است که آیا کارگران به کرونا مبتلا نمی‌شوند که دولت آنان را در این تصمیم در نظر نمی‌گیرد؟»

کریمی افزود: «بیش از ۱۴ میلیون کارگر در کشور مشغول کار هستند. محیط فعالیت بیشتر کارگران سوله و سالن‌های سربسته‌ای است. محل‌هایی که حتی امکان رعایت فاصله هم چندان در آنجا میسر نیست. در نتیجه کارگران مجبور هستند در چنین محیط‌هایی در کنار هم کار کنند.»

دبیر خانه کارگر قزوین به شرایط کنونی که با پیک خطرناک کرونا روبرو هستیم اشاره می‌کند. وی می‌گوید: «جان کارگران در خطر است. هر روز شاهد ابتلای کارگران به کرونا هستیم. این ویروس خطرناک پس از ابتلای کارگران و بخطر انداختن جان آنان، به خانواده‌هایشان نیز سرایت می‌کند.»

اولویت واکسیناسیون برای پیشگیری از ابتلای کارگران به کرونا

کریمی خواستار اولویت قراردادن کارگران برای تزریق واکسن کرونا شد. وی ادامه می‌دهد: «جدا از این، بیشتر افرادی که خارج از محیط کار، در شهرهای کارگرنشین استان مانند قزوین، بوئین زهرا و تاکستان و سایر شهرهای حاشیه‌ای بر اثر ابتلا به کرونا بستری و یا جان خود را از دست می‌دهند، نیز کارگر هستند. دولت نباید این خانواده‌ها را به حال خود رها کند.»

دبیر خانه کارگر قزوین تاکید می‌کند: «کارگران باید حتما در حین کار از دستکش، ماسک و سایر امکانات بهداشتی برخوردار باشند. چون جدا از بحث تولید، جان آن‌ها هم دارای ارزش و اهمیت است.»

وی افزود: «متاسفانه کارگران در شرایط کرونا از امکانات و تجهیزات مناسب برخوردار نیستند. برخی کارفرمایان عنوان می‌کنند که ابتلای کارگران به کرونا در کارخانه‌ها وجود ندارد. اما در بسیاری موارد این صحبت‌ها واقعیت ندارد.»

کریمی در خاتمه تصریح کرد: «بعد از گذشت ماه‌ها، متاسفانه دولتمردان اقدام قابل توجهی برای کارگران انجام نداده‌اند. در حالی که بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور را کارگران تشکیل می‌دهند، اما اقداماتی در قبال کرونا و تزریق واکسن آنان صورت نگرفته است.»

ارزش نداشتن جان کارگران برای حکومت در برابر کسب سود و سرمایه بیشتر

حکومت در دوران کرونا برای مردم ایران ارزشی قائل نبوده است. به مراتب سلامتی و حفظ جان کارگران نیز برایش اهمیتی نداشته است. بهمین دلیل حتی در ایام تعطیلی و محدودیت‌های کرونایی نیز کارگران به کار خود ادامه دادند.

این موضوع از دو جنبه قابل توجه است. اول انباشت سرمایه و ثروت حاصل از دسترنج کارگران که به جیب سرمایه‌داران و مقامات حکومتی سرازیر می‌شود. دوم محتاج بودن کارگران به نان شب، در صورتی که هزینه‌های تامین معیشت‌شان سرسام‌آور است، آنان را مجبور به ادامه کار می‌کند. کارگری که یک روز کار نکند، خود و خانواده‌اش بایستی شب را گرسنه به صبح برسانند.

Share: