03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

افزایش بحران کمبود آب در ایران؛ برخی روستاهای کهگیلویه و بویراحمد از سکنه خالی شد

نمایی عمومی از روستایی در کهگیلویه و بویراحمد/ روستاهای این استان در سال‌های گذشته با بحرانی آبی روبه‌رو بوده‌اند.

در پی افزایش بحران کمبود آب در مناطق مختلف ایران، استاندار کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد که برخی از روستاهای این استان به دلیل «تنش آبی» از سکنه خالی شده است.

علی احمدزاده که روز پنجشنبه ۲۶ مرداد در دیدار معاون آبرسانی وزارت نیرو از این اتفاق خبر داد، دقیقاً مشخص نکرد که کدام روستاها یا چه تعداد روستا به این دلیل تخلیه شده‌اند.

وجود تنش آبی در کهگیلویه و بویراحمد در حالی است که به گفته این مقام دولتی، این استان از ۱۰ درصد آب کشور برخوردار است.

در سال‌های اخیر، کمبود آب به ویژه در مناطق مرکزی و جنوبی ایران موجب اعتراضات پی‌درپی و گسترده مردم نسبت به مدیریت ناکارآمد آب از سوی دولت شده است.

در مرداد ۱۴۰۰، رئیس کمیته امنیت آب مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مدیریت آب کشور گفت که کانون‌هایی در حکومت «در طول سال‌ها با لابی‌های سنگین و اعمال قدرت به دنبال بهره‌مندی فراقانونی و زیاده‌خواهانه از آب بوده‌اند و اقدامات آن‌ها منجر به نابودی مناطقی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد شده است».

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در ادامه اظهاراتش تأکید کرد: «در تمام نقاط استان رودخانه و چشمه زار وجود دارد، اما مردم در اغلب مناطق و روستاها با تنش آبی مواجه هستند.»

علی احمدزاده از فرسودگی شبکه آب در استان خبر داد و افزود که به همین دلیل، «در شهر یاسوج ۵۷ درصد آب هدر می‌رود».

او گفت که چاه‌ها دیگر توان تامین آب شهر یاسوج را ندارند و باید از سد تنگ سرخ آب این شهر تأمین شود اما هنوز پروژه خط انتقال آب از این سد به طول ۳۵ کیلومتر از سوی وزارت نیرو به اجرا گذاشته نشده است.

امید صالحی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد، نیز در این باره گفت که از مجموع ۱۸۹ روستایی که در این استان «در تعهد بسیج و وزارت نیرو» بود، تنها به ۹۸ روستا آبرسانی شده است.

استان سیستان و بلوچستان نیز یکی از استان‌های بحرانی در زمینه مدیریت آب است.

روز ۹ مرداد امسال، جمعی از مردم زابل در شمال استان سیستان و بلوچستان، با برپایی تجمع، به ناکامی سیاست‌های دولت ایران در مقابله با بحران بی‌آبی، طوفان شن و هجوم ریزگردها و «عدم تحقق حقابه رودخانه مرزی هیرمند»، اعتراض کردند.

پیشتر رصدخانه مهاجرت ایران اعلام کرده که فقط طی یک سال، به دلیل بحران بی‌آبی و پیامدهای آن «۱۰ هزار خانوار» از شهر زابل و مناطق اطراف آن به مناطق دیگر ایران مهاجرت کردند.

اما در ماه‌های اخیر بحران کمبود آب به مناطق شمال کشور نیز که معمولاً بارش‌های بیشتری در آنجا صورت می‌گیرد، گسترش یافته است.

روز چهارشنبه، اسماعیل نادری فرماندار گرگان از قطعی طولانی‌مدت آب در برخی محلات این شهر عذرخواهی کرد.

او گفت که برنامه‌های دولت برای مشکل کمبود آب مردم گلستان «حداقل سه تا چهار سال طول خواهد کشید تا به بهره‌برداری برسد».

به گفته هاشم امینی سخنگوی صنعت آب‌وفاضلاب کشور، اکنون دست‌کم ۲۶۹ شهر ایران دارای تنش‌آبی است.