افزایش بیماران مبتلا به قارچ سیاه در کشور

 روز جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران، خبر از بستری شدن ۵۶ بیمار مبتلا به قارچ سیاه در تهران داد. زالی با اعلام این خبر اضافه نمود که این بیماری بدلیل افت سیستم ایمنی بدن در افراد بیمار ظاهر می‌شود.

قارچ سیاه یک بیماری ویروسی نادر است. این بیماری می‌تواند از طریق جریان خون به انواع نقاط بدن منتقل شود و دیگر ارگان‌ها و قسمت‌های بدن را آلوده کند. عموم بیماران مبتلا به قارچ سیاه کنونی، افرادی هستند که اخیرا از ویروس کرونا رهایی یافته‌اند. سیستم دفاع طبیعی بدن بیماران مبتلا به کرونا در طول بیماری بشدت تضعیف می‌گردد. با تضعیف سیستم ایمنی بدن، بیماری قارچ سیاه فرصت پیدا می‌کند که در افراد مبتلا رشد کند.

بیماری قارچ سیاه از روز اوَل نادیده گرفته شد

اوایل خرداد ماه ۱۴۰۰ اعلام شد که بیماری قارچ سیاه در جنوب کشور مشاهده شده است. روز ۸ خرداد روزنامه‌های حکومتی سعی کردند با کم اهمیت نشان دادن این بیماری، تهدیدات آنرا کوچک نمایند. در حالی که اعلام نمودند ۵ مورد مبتلا به قارچ سیاه در کشور مشاهده شده است، آنرا کم اهمیت جلوه دادند. استدلال آنها نیز این بود که این بیماری واگیردار نیست.

در روز چهارشنبه ۳ شهریور، خبر شناسایی ۲۰ مورد ابتلا به قارچ سیاه در روزنامه‌های کشور منتشر شد. در خبرها درج گردید که ۱۰ تن از این بیماران در تهران هستند که در بیمارستان خمینی بستری هستند. خبرهای دیگر به بستری شدن چندین بیمار مبتلا به قارچ سیاه در اصفهان بود. با این حال رسانه‌های حکومتی سعی کردند که با نپرداختن به این موضوع، آنرا در چشم مردم کوچک نماید. اما واقعیت این است که در نیمه شهریورماه خبر کمبود داروهای قـارچ سـیاه علنی گردید.

یک نماینده مجلس خبر از ۵۰۰ بیمار مبتلا به قـارچ سـیاه می‌دهد

همایون سامه‌یح نجف‌آبادی نماینده کلیمیان در مجلس می‌باشد. وی روز ۱۷ شهریور اعلام نمود که حدود ۵۰۰ بیمار مبتلا به قـارچ سـیاه شناسایی شده‌اند. وی اضافه کرد که علت شیوع این بیماری، مصرف زیاد کورتون برای مقابله با کرونا است. زیرا مصرف کورتون باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌گردد.

خبرهایی که از مقام‌های دانشگا‌ه‌های علوم پزشکی استان‌ها منتشر شده است، نشان دهنده گسترش این بیماری در سطح کشور است. هم اکنون بیماران مبتلا به قـارچ سـیاه در استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، اردبیل، مشهد، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، قزوین و استان مرکزی گزارش شده است. با این حال هنوز از طرف وزارت بهداشت و درمان هیچ اقدامی برای جلوگیری از گسترش این بیماری صورت نگرفته است.

Share: