افزایش بی‌سرو صدای قیمت برق برای تامین کسری بودجه دولت

قبض های نجومی برق در ماه گذشته صدای اعتراض مشترکان را درآورده است. افزایش ده برابری قیمت برق خانگی معنی خاص خودش را دارد. این افزایش نشان می‌دهد که دولت بی سروصدا به سمت آزادسازی قیمت برق پیش می‌رود.

مجموعه کلیپ از شهرهای مختلف در اعتراض به گران کردن مخفیانه قیمت برق توسط دولت

این روزها قبض ‌قبض های نجومی برق به در خانه‌ها فرستاده شده که مبلغ آن با قبض‌های قبلی تفاوت فاحشی دارد. به گفته مردم در کلان ‌شهرها افزایش قبض‌ها حتی به ۱۰ برابر هم می‌رسد. این افزایش در سایر شهرها بین ۲ تا ۵ برابر بوده است. مسئولان علت افزایش هزینه برق را مصرف بیش‌ از حد مجاز در تابستان می‌دانند. اما در مقایسه میزان افزایش حجم برق مصرفی با میزان افزایش قیمت برق هیچ تناسبی وجود ندارد.

ضمنا باید توجه داشت که میزان مصرف برق در مناطق مختلف کشور نمی‌تواند الگوی مشترکی داشته باشد. در مناطق جنوبی کشور و دمای بالای ۴۵ درجه استفاده نکردن از کولر بی‌معنی است.

قبض های نجومی برق بسیار بالاتر از تعرفه تعیین شده است

قبض‌های ارسالی نشان می‌دهد که تعرفه تعیین شده توانیر در آن رعایت نشده است. طبق اعلام شرکت توانیر هزینه برق پر مصرف‌ها ۱۶ درصد بالاتر خواهد بود. اما قبض ‌های نجومی برق گاها تا ۷۰۰ درصد رشد داشته است.

هر ساله ۷ درصد به قیمت برق افزوده می‌شود. جریمه مشترکان پر مصرف هم ۱۶درصد است. به این ترتیب باید رقم محاسبه شده برای مشترکان پر مصرف ۲۳ درصد اضافه شود. اما درحال حاضر شاهد افزایش تا ۱۰ برابری قیمت برق هستیم.

به گفته شرکت توانیر مشترکان پر مصرف ۱۴ درصد کل مشترکان است. با احتساب ۳۰ میلیون مشترک خانگی، مشترکان پر مصرف نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر می‌شود. در حالیکه قبض های نجومی برق برای عموم مردم صادر شده است.

گران شدن بی‌سروصدای قیمت برق

افضلی، مدیرعامل برق مازندارن در گفتگو با رویداد‌۲۴ بتاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ علت صدور قبض های نجومی برق را توضیح می‌دهد. وی می‌گوید: «مردم در ایران پول برق را به صورت واقعی نمی‌دهند. تعرفه برق در دنیا هر کیلو وات ساعت ۸ سنت (حدود ۱۳ هزار تومان) و حتی در ایتالیا این نرخ بیش از ۸ سنت و حدود ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان است. در ایران هر کیلو وات ساعت بین ۶۰ تا ۷۰ تومان محاسبه می‌شود. در حال حاضر هزینه تجهیزات، نصب و نگهداری شبکه‌ها و کلیه هزینه‌های پرسنلی بالا رفته است. اما بهای برق افزایش چشمگیری نداشته است. زیرا برق نیز مانند بنزین کالایی دارای سوبسید است. مردم هزینه‌های واقعی بابت این کالا نمی‌دهند.»

از حرف‌های افضلی مشخص است که حاکمیت با صدور قبض های نجومی برق درصدد گران کردن بی‌سروصدای برق است. آزادسازی قیمت انرژی یک سیاست ضدمردمی و ضدمعیشتی است. سران حاکمیت سعی می‌کنند این واقعیت را پنهان کنند که منابع انرژی در ایران دارایی عمومی محسوب می‌شود. از حقوق مسلم مردم هر کشور استفاده ارزان از منابع انرژی آن کشور است.

مصرف کننده اصلی انرژی در کشور صنایع رانتی و خصولتی هستند

بیش از ۸۰ درصد برق کشور توسط صنایع رانتی و خصولتی مصرف می‌شود. صنایع فولاد بزرگترین مصرف کننده انرژی الکتریکی است. قیمت محصولات این صنایع بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است. ارزان بودن قیمت برق برای مردم که درآمد ثابت دارند ملموس نیست. ارزانی قیمت برق برای سپاه پاسداران است که مزارع استخراج بیت کوین در ایران را مدیریت می‌کند. مسئولین می‌خواهند کسری بودجه خود را به صورت‌های مختلف جبران کنند. اما بجای گران کردن برق صنایع و مزارع بیت کوین با محاسبه سود سرشارشان، بار دیگر دست در جیب مردم کرده است. گرانی برق که نشان از آزاد سازی بی‌سروصدای قیمت آن است، می‌تواند مانند گران شدن بنزین، اعتراضات را شعله‌ور کند.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *