افزایش تورم و به قعر خط فقر رفتن بیشتر کارگران

سبد معیشت در کشور به مرز ۱۱ میلیون تومان رسیده است. این در حالی است که حقوق اکثریت خانواده‌های کارگری ۴ میلیون تومان و حتی کمتر است. اختلاف ۷ میلیونی دستمزد کارگران و خط فقر باعث شده که کارگران هر چه بیشتر در قعر خط فقر فرو بروند. در این وضعیت معیشت میلیون‌ها ایرانی به حالت بحرانی رسیده است.

 تورم ۴۵ درصدی ماه‌های اخیر این واقعیت را برجسته می‌کند که کارگران روزانه فقیرتر می‌شوند. کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده‌اند که تورم در زمستان به ۶۰ درصد برسد. در این صورت باید انتظار داشت که وضعیت اقتصادی کارگران بسیار وخیم‌تر از حالا شود.

کارگران در ابتدای سال اضافه دستمزد ۲۶ درصدی داشتند. اما تورم واقعی و نه آنکه دولت اعلام می‌کند نزدیک به ۵۰ درصد بود. آخرین گزارش مرکز آمار از نرخ تورم بالای خوراکی‌ها خبر می‌دهد. بیشترین افزایش مربوط به گروه لبنیات و تخم‌مرغ بود. در گروه غیرخوراکی نیز بالاترین افزایش مربوط به گروه مسکن، آب، برق و گاز است

افزایش نرخ تورم خوراکی‌ها و گسترش فقر در میان طبقه کارگر

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٤٠٠ برای خانوار‌های کشور به ٤٥,٨ درصد رسیده است. این تورم نسبت به ماه قبل، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. آنچه در افزایش نرخ تورم طی چند سال اخیر قابل توجه است، نرخ تورم بالای خوراکی‌ها است. نرخ تورم نقطه‌ای شهریورماه گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ٣.٢ واحد درصدی به ٦١.٦ درصد رسید.

به این صورت می‌توان گفت که دولت نه تنها به وضعیت معیشت مردم و کارگران کمکی نکرده است. بلکه با گران کردن قیمت برق، آب و گاز باعث کوچک‌‌‌تر شدن هرچه بیشتر سفره آنها شده ا ست. به این ترتیب زمینه را برای رفتن بیشتر کارگران به زیر خط فقر مهیا شده است.

رشد عجیب قیمت‌ خوراکی‌ها در سه سال گذشته باعث شده که بسیاری از اقلام ضروری مانند برنج، تخم‌مرغ، گوشت، از سفره کارگران ناپدید شود. قیمت تخم‌مرغ از سال ۹۷ تاکنون ۲.۵ برابر شده است. برنج ایرانی از کیلویی ۱۴ هزار تومان در سال ۹۷ به هر کیلو ۵۰ هزار تومان رسیده است. حذف ارز دولتی برای خرید این اجناس در افزایش نرخ این خوراکی‌ها تاثیر مهمی داشته است.

افزایش تورم و گسترش پدیده سو تغذیه در میان طبقه کارگر

افزایش قیمت خوراکی های در سال‌های اخیر باعث گسترش پدیده سو‌تغذیه شده است. حداقل کالری مورد نیاز برای بدن ۲۳۷۰ کالری است. در سال ۹۷ مرکز پژوهش‌‌ها مجلس اعلام کرد که فقط ۳ دهک بالایی جامعه این میزان کالری را دریافت می‌کنند. با توجه به تورم افسار‌گسیخته در ۳ سال گذشته می‌توان اطمینان داشت که این دهک‌ها کمتر هم شده است.

بدلیل چپاول و سرقت اموال عمومی توسط سران حاکمیت هر روز سفره کارگران کوچک‌تر شده است. کارگران در این سال‌ها هر چه بیشتر به قعر خط فقر فرو رفته‌اند. دستمزد کارگران تنها کفاف ۱۰ روز اول ماه را می‌دهد. افزایش قیمت کرایه خانه و سایر خدمات باعث کاهش هر چه بیشتر هزینه خوراکی‌ها شده است. جامعه کارگری در حال حاضر مانند آتشفشان آماده انفجار است. هر اقدامی مانند گران شدن بنزین می‌تواند جرقه این انفجار را مهیا کند.

Share: