افزایش جهش‌وار ابتلا به کرونا؛ ۱۵هزار نفر ظرف یک روز

شمار قربانیان بیماری تنفسی کرونا، کووید-۱۹، در چین ظرف یک روز ۲۴۲ نفر افزایش یافت و به ۱۳۵۰ نفر رسید. موارد ثبت شده ابتلا به این بیماری نیز تنها در یک روز نزدیک به ۱۵ هزار نفر افزایش یافت و از مرز ۵۹ هزار نفر گذشت.

مقامات دولت چین در روزهای گذشته خبر از کاهش شتاب ابتلا به بیماری کرونا داده بودند. شمار موارد ثبت شده ابتلا به این بیماری به کمتر از ۳ هزار نفر در روز نیز رسیده بود. اکنون گزارشی از سوی مقامات این کشور منتشر شده که حکایت از افزایش جهش‌وار شمار قربانیان و مبتلایان به بیماری کرونا دارد.

روز چهارشنبه ۲۳ بهمن (۱۲ فوریه) مرگ‌بارترین روز از زمان شیوع بیماری تنفسی کرونا در استان هوبئی و شهر ووهان بود. تنها در یک روز تعداد کسانی که در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند ۲۴۲ نفر اعلام شده است.

همین گزارش حاکی از آن است در یک روز موارد ثبت شده ابتلا به این بیماری ۱۴۸۴۰ نفر افزایش یافته است. به این ترتیب شمار مبتلایان به بیماری کرونا، یا کووید-۱۹، از مرز ۵۹ هزار نفر گذشته است.

آمار جدید مربوط به موارد ابتلا به بیماری کرونا از سوی تلویزیون دولتی چین منتشر شده است. با عزیمت از افزایش جهش‌وار شمار مبتلایان به بیماری کرونا، سازمان جهانی بهداشت درباره پیشگویی خوش‌بینانه کنترل و مهار این بیماری هشدار داده است.

کمیسیون بهداشت و درمان استان هوبئی اعلام کرده است که مختصات ناظر بر تشخیص بیماری کرونا تصحیح و تکمیل شده و از این رو تعداد موارد ثبت شده ابتلا به بیماری افزایش یافته است. این در حالی است که مقامات کمیسیون بهداشت و درمان این استان اعلام نکرده‌اند معاینات تا کنون بر چه مختصاتی صورت می‌گرفته و تغییرات منظور شده شامل چه مواردی می‌شود.

 لازم به یادآوری است که کارشناسان امور پزشکی و سازمان جهانی بهداشت از راهکار ثبت موارد ابتلا به بیماری کرونا در چین انتقاد کرده بودند.

برکناری رئیس دفتر حزب کمونیست در هوبئی

در ارتباط با افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا در استان هوبئی، جیانگ شائولیانگ، رهبر حزب کمونیست استان هوبئی از کار برکنار شده است.

گفته می‌شود که ینگ یونگ، شهردار پیشین شانگهای ریاست دفتر حزب کمونیست در این استان را برعهده گرفته است. خبر جابه‌جایی در دفتر حزب کمونیست استان هوبئی از سوی خبرگزاری رسمی چین، “شین‌هوآ” اعلام شده است.

گمانه‌زنی‌ها درباره ابعاد ابتلا به بیماری کرونا حکایت از آن دارد که موارد ثبت‌و اعلام نشده این بیماری در چین بیش از آماری است که دولت ارائه می‌کند. یکی از دلایل ناظر بر چنین گمانه‌زنی‌هایی فقدان امکانات معاینه و آزمایش در مورد موارد مشکوک به ابتلا به این ویروس جدید است.

موارد ثبت شده ابتلا به بیماری کرونا در خارج از مرزهای چین نیز به بیش از ۵۰۰ نفر رسیده است. ۱۶ نفر در آلمان نیز مبتلا به این بیماری هستند.

در ارتباط با احتمال شیوع بیشتر بیماری کرونا در سطح جهان، روز چهارشنبه ۱۲ فوریه برگزاری دو رویداد بزرگ لغو شده است.

برگزار کنندگان کنگره جهانی موبایل در بارسلونا خبر از لغو این همایش داده‌اند. کنگره جهانی موبایل قرار بود در اواخر ماه فوریه برگزار شود.

از سوی دیگر اعلام شده است که رقابت اتومبیل‌رانی “فورمل یک”که قرار بود در شانگهای برگزار شود نیز از سوی مسئولان لغو شده است.

Share: