در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، بر شدت دستگیری و تیراندازی به کولبران افزوده شده است. طی ماه گذشته دست‌کم ۲۲ کولبر هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی قرار گرفته‌اند. در همین فاصله زمانی، دست‌کم ۲۱ شهروند کرد که به کولبری روی آورده‌ بودند، توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.

شبکه حقوق بشر کردستان روز یکشنبه اول خردادماه ۱۴۰۱ گزارشی در مورد نقض حقوق بشر در کردستان منتشر نمود. در گزارش مزبور، به موارد مختلفی از دستگیری‌ها و تیراندازی‌هایی که در اردیبهشت‌ماه علیه کولبران صورت گرفته، اشاره شده است.

در یک ماه، حداقل ۲۲ تن از کولبران هدف شلیک مستقیم قرار گرفته‌اند

طبق گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، در اردیبهشت‌‌ماه دست‌کم ۲۲ تن از کولبران هدف شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ایران قرار گرفته‌اند. در یکی از عملیات‌های نیروهای مرزبانی، ۵ تن از کولبران مورد تعقیب و گریز و شلیک‌های مستقیم قرار گرفتند. در این عملیات تعقیب و گریز، این کولبران با سقوط از ارتفاع به‌شدت مصدوم شدند.

بر اثر تیراندازی و شلیک مستقیم مأموران مرزبانی در مناطق غربی کشور، یکی از کولبران بر اثر اصابت گلوله کشته شد. یکی دیگر از کولبران که زیر رگبار آتش گلوله قرار داشت سکته قلبی نموده و جان خود را از دست داد.  کولبران مصدوم و کشته شده از اهالی استان‌های مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی بودند.

شلیک به شهروندان کرد چوپان به بهانه قاچاق احشام

چوپانان مناطق مرزی کشور نیز از تعقیب و گریز و هدف تیراندازی‌ توسط مأموران در امان نیستند. در ماه اردیبهشت دست کم ۷ شهروند کرد نیز توسط نیروهای مرزبانی مورد هدف قرار گرفته و زخمی شدند. این چوپانان که در مناطق اطراف محل سکونت خود به چرای گوسفندان‌شان مشغول بودند، با بهانه قاچاق کالا و احشام، مورد هدف قرار گرفتند. اسامی این شهروندان کرد که از ساکنان مریوان و مهاباد بودند عبارتند از:

کمال بایزدی، عثمان ویسی، کمال، ایوب پیروزی، دانا پیروزی، ایوب، ابوبکر فتاحی.

دستگیری دست کم ۲۱ شهروند کرد در اردیبهشت‌ماه

بخش دیگری از گزارش شبکه حقوق بشر کردستان به دستگیری‌های شهروندان کرد در اردیبهشت‌ماه اختصاص دارد. در این گزارش تصریح شده است که در ماه گذشته، دست کم ۲۱ تن از شهروندان و فعالان کرد دستگیر شده‌اند. دستگیری‌ها از شهرها و روستا‌های مختلف استان‌های کرمانشاه، آذربایجان غربی و کردستان بوده‌‌اند. برخی از این افراد به اتهامات سیاسی دستگیر شده‌اند. بر اساس آخرین خبرها، تعدادی از این افراد بعد از چند روز از دستگیری آزاد شدند. اما تعداد دیگری همچنان در بازداشت نهادهای امنیتی و قضایی قرار دارند.