افزایش شمار بیکاران در ایران تا مرز ۶ میلیون نفر

تعداد بیکاران واقعی در پایان سال گذشته نزدیک به ۶میلیون نفر بوده است. اما آمارهای رسمی شمار بیکاران رسمی در پایان سال گذشته مطابق با برآوردهای سازمان برنامه و بودجه، سه میلیون و ۲۶۱ هزار نفر اعلام شده بود.

این نهاد دولتی اعلام کرده درصورتی که دولت بتواند اشتغال موجود را حفظ کند و حداکثر یک ‌میلیون شغل جدید تا پایان سال ۱۴۰۰ ایجاد کند، همچنان دو میلیون و ۲۶۱ هزار نفر بیکار خواهند ماند.

سازمان برنامه و بودجه در ادامه اعلام کرده است که برای داشتن تصویری روشن‌تر بهتر است افراد شاغل اما دارای شغل زمانی و اشتغال ناقص هم جزو بیکاران محسوب شوند که به این ترتیب تعداد بیکاران واقعی در پایان سال گذشته به ۵.۸ میلیون نفر می‌رسد.

از آنجایی که واقعیت بازار کار ایران دردناک‌تر از این است، این آمارها که تصویری محافظه‌کارانه محسوب می‌شود، نشان‌ می‌دهد اگر دولت بتواند تا پایان عمر خویش یک ‌میلیون نفر دیگر را وارد بازار کند و شاغلان فعلی هم شغل خود را از دست ندهند، دست‌کم دولت آینده با لشکر بیکاران شش میلیون نفری مواجه خواهد بود.

همچنین منابع بانکی، تسهیلات صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی دولت توان پاسخگویی به این تقاضا را ندارد و اقتصاد ایران برای عبور از بحران بیکاران ناگزیر به استفاده از تسهیلات خارجی، بهبود محیط کسب و کار و ایجاد رشد اقتصادی بالای ۸ درصد خواهد بود.

چشم‌انداز افزایش باز هم بیشتر شمار بیکاران

از آنجایی که دو مقوله اشتغال و بیکاری با وضعیت اقتصادی هر کشور ارتباطی تنگاتنگ دارند، با توجه به وضعیت فلاکت‌بار و رشد منفی اقتصاد ایران، افزایش شمار بیـکاران دور از انتظار هم نبوده و بازهم افزایش خواهد داشت.

شگرد افزایش سن جمعیت فعال کشور توسط مرکز آمار ایران با هدف پایین آوردن نرخ بیکاری نیز گره‌گشا نخواهد بود؛ چراکه نتایج این وضعیت در زیر پوست جامعه جریان دارد و نتایج خود را در پهنه‌های مختلف بروز می‌دهند. بنابراین، این کار نهادهای دولتی جز اینکه سرخ نگه‌داشتن صورت با سیلی باشد، از آن طرفی نخواهند بست.

این واقعیت را هم باید در نظر گرفت که افزایش نرخ رشد اقتصادی، سرراست کاهش نرخ بیکاری را در پی نخواهد داشت و این به زمان نیاز دارد تا نتیجه دراز مدت و تثبیت یافته خود را نشان بدهد.

Share: