تظاهرکنندگان ترکیه‌ای در اعتراض به موج شدید گرانی و وخامت اوضاع معیشتی در این کشور، قابلمه‌ها و ماهی‌تابه‌های خالی را بالا برده و علیه سیاست‌های اقتصادی دولت اردوغان شعار دادند.

کلان‌شهر استانبول در ترکیه، دوشنبه ۱۸ آوریل، شاهد تظاهرات به «شیوه‌ای سنتی» با قابلمه و ماهی‌تابه در اعتراض به گرانی کالاها و هزینه بالای خدمات در سایه تورم پولی بی‌سابقه بود.

به گزارش «زمان»، روزنامه اپوزیسیون ترکیه، ده‌ها نفر در مقابل یک مرکز خرید در استانبول تجمع کرده و با زدن بر قابلمه و ماهی‌تابه، خشم و نارضایتی خود را از عدم کاهش قیمت‌ها، ابراز کردند.

تظاهرکنندگان، پلاکارد‌هایی را با مضمون «افزایش بهای برق، گاز طبیعی و کالاهای اساسی مصرفی را کاهش دهید» برافراشته و شعار «ما خواهان زندگی انسانی هستیم» را سر دادند.

زلیخا گولوم، نماینده پارلمان از حزب «دموکراتیک خلق‌ها»، در این اعتراض شرکت کرد.

تظاهرکنندگان با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: «هر روز که از خواب بیدار می‌شویم، با افزایش تازه قیمت‌ها مواجه می‌شویم، حتی نمی‌توانیم نیازهای اولیه خود از مواد غذایی، سوخت و گاز طبیعی گرفته تا برق و حمل‌ونقل را به‌دلیل گرانی برآورده کنیم تا حدی که حتی از نفس کشیدن هم عاجز مانده‌ایم.»

در ادامه بیانیه آمده است: «مردم قطعا یک مشکل مشترک دارند و آن قیمت‌های بالا و هزینه‌های سرسام‌آور زندگی است.»

در همین بیانیه، با تاکید بر این که شهروندان از بدبختی رنج می‌برند، اما دولت در حال افزایش ثروت ثروتمندان است، آمده است: «در حالی که مردم در فقر شدید به سر می‌برند، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مراکز صنعتی و به ویژه بانک‌ها، یکی از سودآورترین دوران‌های خود را سپری و ثروت‌اندوزی می‌کنند. بانک‌ها در ژانویه سال جاری، سود خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۴ برابر کردند که افزایشی معادل ۳۷۰ درصد رشد است. مردم با کمبود نیازهای اصلی خود مواجه‌اند اما این مراکز در حال شکستن رکورد سود‌های خود هستند.»

این بیانیه خواستار لغو تمامی افزایش‌قیمت‌ها در عرصه انرژی و حمل‌ونقل و همچنین لغو مالیات بر مصرف ویژه و مالیات بر ارزش افزوده برق، سوخت، گاز طبیعی، حمل و نقل و کلیه نیازهای اولیه شد.

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری انقلابی ترکیه، اخیرا اعلام کرده بود که خط گرسنگی به ۴۴۵۳ لیر و خط فقر به ۱۵۴۰۵ لیر رسیده است.

شایان توجه است که قدرت خرید شهروندان ترکیه به دلیل تورم بالا، کاهش یافته است.

نرخ تورم در ترکیه به ۶۱.۱۴ درصد رسیده است در حالی که لیتوانی با ۱۵.۶ درصد تورم، بالاترین تورم را در میان کشور اروپایی پس از ترکیه داشت که پس از آن، استونی با ۱۴.۸۵ درصد قرار دارد که نشان دهنده فاصله زیاد ترکیه با کشورهای اروپایی در نرخ تورم است.