افزایش قیمت آجیل و خشکبار به همراه کاهش قدرت خرید، این کالا را نیز از سفره خرید نوروزی مردم حذف کرده است. آجیل و خشکبار نرخ مصوب ندارد؛ اما بدلیل بالا بودن قیمت‌ها بخصوص در آستانه عید امسال، فروش آن بشدت کاهش یافته است. با مشاهده  افزایش قیمت‌ آجیل و خشکبار نیازی به تشریح علت کاهش خرید آن نمی‌باشد. برای مثال پسته هر کیلو ۳۳۰ هزار تومان می‌باشد. به این ترتیب هر شهروند بایستی برای خرید یک کیلو پسته یارانه ۷ ماه خود را کنار بگذارد.

 رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل از کاهش ۵۰ درصدی فروش آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته خبر داد. وی اظهار داشت، در سال ۱۴۰۰ تولید آجیل و خشکبار به نسبت سال گذشته ۶۰ درصد کاهش یافته است. وی در ادامه تصریح می‌کند:

افزایش ۲۰ تا ۲۵۰ درصد اقلام آجیل

گزارش مرکز آمار کشور در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰ از افزایش، ۲۰ تا ۴۰ درصدی نرخ  بادام، پسته و مغز گردو خبر داد. در بهمن‌ماه ۹۹ قیمت یک کیلو پسته ۲۲۷ هزار تومان بود. اما در سال ۱۴۰۰ نرخ آن به ۳۳۰ هزار تومان رسیده است. نرخ سایر اقلام آجیل نیز به همین اندازه افزایش داشته است. مغز گردو در بهمن‌ماه سال گذشته هر کیلو۲۵۷ هزار تومان بوده است. اما در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ به نزدیک ۳۴۰ هزار تومان رسید.

بیشترین افزایش قیمت آجیل مربوط به تخمه ژاپنی می‌باشد. تخمه ژاپنی با رشد نزدیک به ۲۶۰ درصدی به هر کیلو ۱۵۰ هزار تومان رسیده است. افزایش قیمت آجیل حتی به نخودچی و کشمش که به آجیل پرکن معروف هستند هم رسیده است. نخود‌چی به هر کیلو ۴۰ هزار تومان و نرخ کشمش هم هر کیلو ۸۵ هزار تومان رسیده است.

لاکچری شدن آجیل با افزایش قیمت آن

اگر خانواده‌ای بخواهند یک کیلو آجیل مخلوط خریداری کنند، نیاز به حداقل ۶۰۰ هزار تومان دارند. با توجه به وضعیت بد معیشتی مردم و افزایش قیمت آجیل دیگر عید جز مهمانی‌های دید و بازدید در حال فراموش شدن است. در حال حاضر افزایش قیمت آجیل آنرا به یک کالای لاکچری تبدیل کرده است.

سران حکومت با چپاول ثروت‌های عمومی، روزانه مردم را به زیرخط فقر می‌کشانند. فراموش شدن سبزی پلو ماهی از سفره‌های شب عید و آجیل از عید و دید و بازدید مردم، نمونه خوبی برای نشان دادن وضعیت وخیم معیشتی جامعه است.