با افزایش قیمت مرغ مصرف آن در هفته‌های گذشته ۲۰درصد کاهش یافته است. جهش ناگهانی قیمت‌ها و تورم افسارگسیخته، که از ابتدای سال جاری با حذف ارز ترجیحی آغاز شده، زمینه‌ساز افزایش چند برابری قیمت مرغ می‌باشد. کاهش قدرت خرید مردم تاثیر خود را به روی تولیدکنندگان نیز گذاشته و بسیاری از آنها دیگر انگیزه‌ای برای تولید ندارند.

رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی در رابطه با افزایش قیمت مرغ و کاهش قدرت خرید مردم می‌گوید:

«نرخ مصوب مرغ گوشتی کیلویی 59 هزار و 800 تومان است. فروشندگان امیدوار هستند که با آغاز هفته جدید قیمت‌ها ریزش کنند چراکه با افزایش نرخ مرغ میزان مصرف حدود 20 درصد از سوی مردم کاهش پیدا کرد.»

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ باعث کاهش خرید مردم و تمایل به خرید گوشت قرمز شده است می‌گوید:

«مرغ کیلویی 60 هزار تومان خرید گوشت قرمز را برای خانوارها اقتصادی‌تر کرده است؛ تفاوت نرخ مرغ و گوشت همواره 5 برابر بود؛ اما در حال حاضر این تفاوت قیمت 2.5 تا 3 برابر شده است. از این‌رو بخشی از خانوارها ترجیح می‌دهد به جای مرغ، گوشت قرمز خریداری کنند؛ چرا که گوشت در سفره خانه‌های ایرانی کاربرد بیشتری دارد.»

ورشکستگی مرغداران و تولیدکنندگان مرغ  گوشتی

به‌دنبال حذف ارز ترجیحی، خبرهایی از ورشکستگی مرغداران و تولیدکنندگان مرغ گوشتی در نقاط مختلف ایران انتشار یافت. هر روز شمار بیشتری از آنها به‌دلیل نبود نهاده های دامی دولتی و ضررهای کلان، مجبور به نابود کردن جوجه‌های تولیدی خود شده‌اند.

یوسفی ضمن تایید کاهش میزان تولید و جوجه‌ریزی آنرا ناشی از کم شدن تقاضا در بازار می‌داند. وی تصریح می‌کند، در ماه‌های اخیر تولید، توجیه اقتصادی نداشته است.

علت افزایش قیمت مرغ را باید در حذف ارز ترجیحی و گران شدن نهاده‌های دامی دنبال کرد. اقداماتی که رئیسی به عنوان جراحی اقتصادی از آن نام می‌برد. اما در واقع کارد بر گلوی دهک‌های متوسط و ضعیف جامعه گذاشته باشد. افزایش قیمت مرغ همچنان ادامه دارد زیرا دولت رئیسی هیچ توجهی به وضعیت معیشتی مردم ندارد.

جامعه ملتهب و آماده اعتراضات گسترده

دولت با حذف ارز ترجیحی و انحصاری کردن واردات توسط مافیاها وابسته به خود به تاراج دسترنج مردم مشغول است. کمبود کالاهای اساسی، گرانی و تورم افسارگسیخته زمینه‌ساز اعتراضات گسترده است. دولت رئیسی تلاش می‌کند، در عین گران کردن اجناس با ایجاد جو رعب و وحشت، کنترل اوضاع را نگه دارد. اما اعتراضات در شهرهای مختلف نشان داده است، جامعه ایران همچون آتشفشان آماده انفجار است.