چند روز پس از آنکه مقام‌های اصفهان از افزایش دو و نیم برابری تعداد مرگ‌های ناشی از مصرف قرص برنج در این استان خبر دادند، پزشکی قانونی مازندران نیز اعلام کرد مرگ بر اثر مصرف قرص برنج ۶۹ درصد در این استان افزایش یافته است.
علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران، روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت گفت سال گذشته مجموعا ۱۲۷ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در این استان جان باختند.
به گزارش ایسنا، او جان‌باختگان را شامل ۷۵ مرد و ۵۲ زن اعلام کرد و گفت این رقم در مقایسه با سال قبل ۶۹ درصد افزایش داشته است.
در روزهای گذشته مقام‌های پزشکی قانونی برخی استان‌های دیگر نیز از افزایش موارد مرگ‌های ناشی از مسمومیت با قرص برنج خبر داده‌اند.
از جمله کمتر از یک هفته پیش منصور فیروزبخت، مدیرکل پزشکی قانونی اصفهان، گفته بود که مسمومیت با قرص برنج در این استان دو برابر و نیم شده است.
به گفته او، سال گذشته پنج زن و ۲۰ مرد بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان باختند در حالی که در سال ۹۹ این آمار ۱۰ نفر بود.
به نوشته خبرگزاری ایرنا، مصرف قرص برنج به دومین روش خودکشی در ایران، به ویژه در استان‌های شمالی، تبدیل شده است. پیش از این نیز مقام‌های پزشکی قانونی گفته بودند مصرف قرص برنج بیشتر در رده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال و به قصد خودکشی بوده است.
بنابر آمار رسمی، در سال ۹۹ دست‌کم ۹۳۲ مورد مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج در ایران گزارش شد و در نیمه اول سال ۱۴۰۰ نیز آمار مرگ‌های مشابه به دست‌کم ۵۴۶ مورد رسید.
واردات قرص برنج از ۱۶ سال پیش، و خرید و فروش قرص برنج از ۱۳ سال پیش در ایران ممنوع شده است.
ایران اینترنشنال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.