سازمان‌های حقوق بشری نسبت به وضعیت زندانیان اعتصابی در ایران ابراز نگرانی کرده‌اند. مسعود کردپور، ساناز جهان تیغ، حمید جعفری، حسین رونقی، الهام افکاری کماکان در اعتصاب غذا به سر می برند و از وضعیت شهریار شمس، دیگر زندانی اعتصابی اطلاعی در دست نیست. لیلا حسین زاده که روز گذشته به اعتصاب غذای خود پایان داد نیز کماکان در وضعیت نامناسب پزشکی به سر می برد.

هرانا، اعلام کرد که تعدادی از زندانیان به خصوص زندانیان بازداشت شده در اعتراضات جاری، در زندانهای مختلف کشور با مطالبات جداگانه ای دست به اعتصاب غذا زده اند. از جمله مسعود کردپور، از فعالان صنفی معلم و همینطور سردبیر آژانس خبری موکریان، کە بیش از یک ماە است در بازداشتگاە اطلاعات ارومیە بە سر می‌برد از روز جمعە ٢٠ آبان‌ماە در اعتراض به ادامه قرار بازداشت موقت ، دست بە اعتصاب غذا زدە است.

به نوشته این وبسایت خبری، آقای کردپور شامگاە روز سەشنبە ٢٩ شهریورماە امسال، از سوی نیروهای امنیتی در منزل شخصی‌اش در بوکان دستگیر و بە بازداشتگاە ادارەی اطلاعات ارومیە منتقل شد و تا لحظەی تنظیم خبر از دلیل یا دلایل بازداشت و اتهام‌های احتمالی علیە این فعال حقوق بشر اطلاعی در دست نیست.

همچنین ساناز جهان تیغ، شهروند بازداشتی محبوس در زندان قائمشهر دیگر زندانی است که پس از حدود ۴۰ روز بازداشت از تاریخ ۹ آبان ماه دست به اعتصاب غذا زده است. خانم جهان تیغ که در ۳۰ شهریورماه امسال در شهر قائمشهر بازداشت شده است به تداوم بلاتکلیفی و تمدید قرار بازداشت خود معترض است.

حمید جعفری، معلم و مربی فوتبال نیز بازداشتی دیگر زندانی مورد اشاره این گزارش است که در زندان یزدل کاشان دست به اعتصاب زده است. وی روز چهارشنبه ۲۷ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در محل کارش، هنرستان کاردانش آسودگی کاشان بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شد.

اعتصاب آقای جعفری کوتاه مدتی پس از بازداشت در اعتراض به بازداشت بدون دلیل، رفتارهای ناشایست مسئولان قضایی و نیروهای امنیتی و همچنین بلاتکلیفی در زندان آغاز شده است. از اتهامات مطروحه علیه این معلم زندانی کماکان اطلاع دقیقی در دست نیست.

حسن رونقی، برادر حسین رونقی ملکی با انتشار مطالبی در صفحه شخصی خود از تداوم اعتصاب غذای برادر خود و همچنین وخامت حال او خبر می دهد. به گفته آقای رونقی، این زندانی سیاسی از مشکلات متعدد جسمی رنج می برد و تداوم اعتصاب، وضعیت او را بحرانی ساخته است. به گفته خانواده آقای رونقی، این زندانی به بازداشت خود معترض است و خواستار آزادی هر چه سریعتر از زندان است. حسین رونقی ملکی در تاریخ ۲ مهرماه پس از حضور در دادسرای اوین بازداشت شد و از آن زمان در این زندان به سر می برد.

الهام افکاری، دیگر زندانی سیاسی است که از زمان بازداشت دست به اعتصاب غذا زده است. به گفته خانواده افکاری، الهام افکاری که همراه با همسر و کودک خردسالش در تاریخ ۱۹ آبان ماه بازداشت شده بود پس از انتقال به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در شیراز دست به اعتصاب غذا زده است. خانم افکاری، خواهر نوید افکاری، کشتی گیر و زندانی سیاسی سابق است که حدود دو سال پیش در شیراز اعدام شد.

علاوه بر زندانیان فوق که تداوم اعتصاب غذای آنان محرز است، از وضعیت شهریار شمس که به تازگی در بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین اعلام اعتصاب غذا کرده بود به دلیل عدم تماس با نزدیکان و خانواده، خبری در دست نیست. شهریار شمس، دانشجوی دانشگاه آزاد تهران شمال در اعتراض به بازداشت شبانه و غیرقانونی خود در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب زد. تاریخ دقیق اعتصاب این دانشجوی زندانی مشخص نیست اما ۱۶ مهرماه خانواده آقای شمس پس از تماس کوتاه او از بند امنیتی، بودن وی در اعتصاب را تایید کردند.

لیلا حسین زاده، فعال دانشجویی، دیگر زندانی است که با وجود حکم عدم توان تحمل کیفر در زندان شیراز به سر می برد. خانم حسین زاده از ۱۶ آبان ماه تا روز گذشته در اعتصاب غذا به سر برده بود. ابوالفضل حسین زاده، برادر وی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود گفته بود: “اسحاق ابراهیمی، رئیس‌کل سازمان زندان‌های استان فارس، در نمازخانه‌ زندان جلسه گذاشته بود و تمام زندانیان زن مجبور به پوشیدن چادر شدند. لیلا از پوشیدن چادر و روسری امتناع کرد و این موضوع باعث درگیری لفظی با ابراهیمی شد و به لیلا توهین کردند. به همین دلیل لیلا ممنوع تلفن و ممنوع الملاقات شد. لیلا از دیروز اعتصاب غذای را شروع کرد”.

حسین زاده پس از رفع ممنوعیت تماس، روز گذشته به اعتصاب خود پایان داد با اینحال به دلیل مشکلات جدی پزشکی در شرایط نامناسب و نگران کننده ای در زندان به سر می برد.

با وجود بروز بسیاری از مشکلات جسمی و روحی که اعتراض با توسل به اعتصاب غذا به همراه دارد تا جایی که سالها اثرات آن بر زندگی افراد باقی می ماند، بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *