افزایش چشمگیر آمار مرگ و میر در اثر ابتلا به کرونا در چین

آمار مرگ در پی ابتلا به ویروس کرونا به سرعت در چین در حال افزایش است. کمیسیون بهداشت و درمان این کشور در پکن از مرگ ۷۳ بیمار مبتلا به کرونا در روز چهارشنبه ۱۶ بهمن (پنجم فوریه) خبر می‌دهد. با این تعداد آمار مرگ در پی ابتلا به ویروس کرونا در جمهوری خلق چین به ۵۶۳ نفر رسیده است.

شمار افرادی که ابتلای آنها به عفونت ریه و مجاری تنفسی در اثر ابتلا به کرونا تأیید شده نیز افزایش چشمگری داشته و اکنون به بیش از ۲۸ هزار مورد در چین رسیده است.

کمیسیون بهداشت و درمان این کشور می‌گوید که پرونده پزشکی ۲۴ نفر نیز مشکوک است. وضعیت در کلان‌شهر ووهان بحرانی است. در این شهر شمار افراد مبتلا به عفونت ریه و مجاری تنفسی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا با افزایش ۱۷۰۰ مورد در طول یک روز، حال به به بیش از ده هزار و ۱۰۰ نفر رسید.

مقامات چین برای درمان بیماران مبتلا به این ویروس، سالن‌‌‌ها و اتاق‌های بزرگ بسیاری از ساختمان‌های ووهان را به تخت‌های موقت بیمارستانی مجهز کردند.

محوطه دائمی نمایشگاه‌ها در ووهان نیز به ۱۶۰۰ تخت مجهز شده و از روز گذشته بیماران جدید را پذیرش می‌کند. در دو ساختمان بزرگ دیگر نیز قرار است ۲۸۰۰ تخت دیگر اضافه شود.

مقامات ووهان تصمیم دارند از هتل‌ها، مدارس، سالن های ورزشی، مراکز ورزشی هم برای قرنطینه افرادی استفاده کنند که ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شده باشند.

برای درمان بیماران مبتلا به این ویروس، سازمان “داروهای ضد ویروسی آمریکا” مصرف دارویی به نام “رمدسیویر” (remdesivir) را مجاز اعلام کرده است.  

این دارو برای مقابله با ویروس‌های دیگری از جمله ویروس سارس یا مرس نتایج مثبتی داشته و آزمایش‌ها نشان می‌دهد که قادر است ویروس جدید کرونا (با کد 2019nCov ) را دستکم در سطح سلولی مهار کند. به نقل از خبرگزاری شین‌هوآ در حال حاضر ۷۶۱ بیمار در چین به صورت آزمایشی از این دارو استفاده می‌کنند.

با توجه به خطر گسترش ویروس کرونا مقامات چین ممکن است جلسه سالانه کنگره این کشور را به تعویق اندازند. کنگره ملی خلق چین با حضور ۳۰۰۰ نماینده برای تصویب قوانین جدید هر سال به مدت ۱۰ روز در پایتخت این کشور برگزار می‌شود. تاریخ برگزاری کنگره سال ۲۰۲۰ میلادی پنجم مارس (۱۵ اسفند) تعیین شده است. 

ابتلا به کرونا در ۲۵ کشور دیگر جهان

ویروس کرونا خارج از مرزهای چین نیز در حال گسترش است و تا کنون دستکم به ۲۵ کشور دیگر رسیده است. در این کشورها تا صبح پنج‌شنبه ۱۷ بهمن حدود ۲۵۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده است. دو فرد مبتلا در هنگکنگ و فیلیپین درگذشتند.

در یک کشتی تفریحی که در بندر یوکوهاما در ژاپن لنگر انداخته، ده مورد دیگر ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده است. با این تعداد شمار موارد تایید شده ابتلا به کرونا در این کشتی که حال در قرنطینه است به ۲۰ مورد افزایش یافته است.

کشورهای اروپایی نگران گسترش این ویروس هستند. در آلمان ۱۲ نفر به کرونا مبتلا شدند که حال عمومی تمام آنها خوب گزارش شده است. در آلمان به دلیل نگرانی از گسترش کرونا، ماسک‌‌های محافظ تنفسی در داروخانه کمیاب شدند.

Share: