افزایش ۱۰ برابری هزینه صدور کارت مهارت کارگران ساختمانی از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای

نایب رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با اشاره به اینکه ۴ماه از سال گذشت، اما تاکنون خبری از حمایت کارگران ساختمانی نیست، گفت: «سازمان فنی و حرفه‌ای یک باره سهم هزینه سازمان را برای کارت مهارت ۱۰برابر کرد.»

هادی ساداتی، نایب رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت بیمه و دستمزد کارگران ساختمانی گفت: «بخش کمی از کارگران مشمول بسته‌های حمایتی دولت شدند.»

وی ادامه داد: «دولت حمایت مستقیمی را از کارگران ساختمانی نداشته است، تا کنون نه به بیمه‌شدگان و نه به غیربیمه‌شدگان چیزی پرداخت نشده است؛ ۴ ماه از سال گذشت؛ اما تاکنون خبری از حمایت برای کارگران ساختمانی نیست.»

نایب رییس کانون انجمن‌های صنفی کـارگران ساختمانی درباره سهمیه بیمه کـارگران ساختمانی گفت: «در پایان سال ۹۸، سهمیه ناچیزی برای بیمه کـارگران ساختمانی در نظر گرفته شد که رقمی ناچیزی حدود ۷۰ هزار نفر بود؛ اما برای سال ۹۹ هنوز برنامه ای اعلام نشده است.»

وی افزود: «نظر ما درباره بیمه کارگران ساختمانی همان نظر سال گذشته است. بر اساس سامانه، آن‌هایی که مورد تایید قرار گرفته‌اند، باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند. سامانه کارگران ساختمانی زیر نظر وزارت کار است؛ برای حمایت از کارگران ساختمانی شعارهای زیادی از سوی مسئولان بارها داده شده است؛ اما عملیاتی نشده است.»

pastedGraphic.png

ساداتی با بیان این که کار ساختمانی رونق ندارد، گفت: «کـارگران ساختمانی در شرایط خوبی به سر نمی‌برند؛ چراکه رونق در این بازار وجود ندارد. حدود ۵۰ درصد کـارگران ساختمانی بیکار هستند و طی چند ماه گذشته درآمدی نداشته‌اند.»

نایب رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی، با تاکید بر این که کـارگران ساختمانی روزمزد هستند گفت: «درآمد روزانه یک کارگر میانگین بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و حق بیمه یک ماه آن‌ها، حدود ۱۵۶ هزار تومان است؛ درچنین شرایطی سازمان فنی و حرفه‌ای، هزینه سهم خود از ثبت نام کارت مهارت را ۱۰ برابر کرده است.»

در گذشته اگر کارگری برای دریافت کارت مهارت اقدام می‌کرد، در نهایت ۴۵ هزار تومان، سهم سازمان فنی و حرفه‌ای حدود ۵ هزار تومان بود؛ اما اکنون یک کارگر برای ثبت نام باید حدود ۱۰۰ هزار تومان هزینه کند که سهم سازمان فنی و حرفه‌ای حدود ۵۰ هزارتومان است. یعنی سازمان فنی و حرفه ای سهم سازمان را ۱۰ برابر کرده است.

وی اظهار داشت: «اگر سازمان کمبود منابع دارد، چرا باید از جیب کـارگران ساختمانی کمبود منابع خود را جبران کند؛ در شرایطی که بخش عظیمی از کـارگران ساختمانی بیکار هستند، چرا سازمان باید هزینه خود را ۱۰ برابر افزایش دهد؟»

ساداتی افزود: «کارگران شریف و زحمت‌کش ساختمانی بیش از دو ماه است که خانه‌نشین هستند و در فقر وحشتناکی به سر می برند. هیچ کارفرمایی حاضر نیست به دلیل کرونا، کـارگران ساختمانی را از بیم آن که ممکن است ناقل ویروس باشند، به کار گیرد. در حال حاضر بین ۶۰ تا ۷۰ هزار کارگر ساختمانی بیمه نشده و متقاضی بیمه در سراسر کشور وجود دارد.»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *