با توجه به افزایش قیمت لوازم التحریر، خانواده‌ها بایستی به ازای هر کودک خود ۲.۵ میلیون تومان در نظر داشته باشد

با نزدیک شدن شروع سال تحصیلی جدید و باز شدن مدارس، قیمت لوازم التحریر جهش چشمگیری داشته است. این افزایش قیمت به یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌ والدین و دانش‌آموزان تبدیل شده است. آنها می‌گویند مشق نوشتن فرزندان‌شان هم در حال تبدیل شدن به یک پدیده‌لاکچری است. امسال برپایی کلاس‌های درسی پس از ۳ سال تعطیلی جان تازه‌ای به شهر و مدارس خواهد داد. اما گرانی سرسام‌آور و پایین آمدن قدرت خرید مردم این شیرینی را به سرعت تبدیل به تلخی کرده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار از افزایش ۱۰ تا ۳۰۰ درصدی قیمت لوازم تحریر خبر داد. افزایش قیمت لوازم التحریر در حالی است که بیشتر این اقلام در داخل تولید می‌شود. اما بالا رفتن هزینه تولید، تاثیر مخرب خود را بر قیمت آن در بازار گذاشته است.

یک بررسی ساده در سایت‌های فروش آنلاین نشان می‌دهد، قیمت لوازم التحریر به شدت افزایش یافته است. یک مجموعه ۲۹ عددی شامل مداد، پاک کن، تراش، جامدادی و خطکش برای یک دانش‌آموز 950 هزار تومان هزینه در بر دارد.

افزایش سه برابری قیمت لوازم التحریر

در خوشبینانه‌ترین حالت سرپرست خانواده برای تامین هزینه هر فرزند خود بایستی حداقل ۲.۵ میلیون تومان کنار بگذارد. اگر هر خانواده تنها ۲ کودک مدرسه‌ای داشته باشد، تنها برای خرید لوازم التحریر آنها بایستی ۵ میلیون تومان هزینه کند.

یک فروشنده لوازم التحریر در رابطه با افزایش قیمت این اجناس در مقایسه با سال قبل می‌گوید:

«قیمت‌ها در مقایسه با سال تحصیلی گذشته حدود سه برابر افزایش قیمت پیدا کرده است، اما افزایش قیمت در دفاتر بیش از سایر اقلام بوده است… خانواده‌ها تنها ترجیح می‌دهند که تنها اقلام ضروری و در حد نیاز خریداری کنند و استقبال خاصی از وسایل فانتزی نمی شود.»

گرانی و تورم افسارگسیخته این بار خود را در افزایش قیمت لوازم التحریر نشان می‌دهد. این گرانی زمینه را برای ترک تحصیل کودکان در دهک‌های پایین فراهم کرده و آنها را راهی بازارهای کار می‌کند. سران حکومت بدون توجه به فروپاشی زندگی این کودکان تنها به فکر انباشته کردن ثروت‌های خود هستند. خشم فروخفته این کودکان در آینده نزدیک چون آتش‌فشان فوران کرده و ریشه این حکومت را خواهد سوزاند.