افزایش ۳۲ درصدی حوادث کار در آذربایجان شرقی طی سال گذشته

علی صفایی ‌فرد، مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی، از جان باختن ۹۶ نفر بر اثر حوادث کار طی سال ۹۸ در استان آذربایجان شرقی خبر داده است. علت این حوادث، عدم رعایت ضوابط ایمنی در محیط کار ذکر شده است.

وی در ادامه گفت: «این آمار نسبت به مدت مشابه در ۹۷ حدود ۳۲ درصد افزایش داشته است.»

به گزارش ایلنا، علی صفائی‌فرد با اعلام این خبر  اظهار کرد: «۴۷ درصد از این افراد به علت سقوط از بلندی، ۳۲ درصد بر اثر برخورد جسم سخت، ۹ درصد بر اثر برق گرفتگی، شش درصد بر اثر سوختگی و مابقی نیز بر اثر خفگی و غرق‌شدگی، جان خود را از دست داده‌اند.»

وی اظهار داشت: «طی این مدت، یک‌هزار و ۳۲۵ نفر نیز بر اثر مصدومیت ناشی از حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد ۳۵ نفر زن و بقیه مرد بودند.»

تعداد کل فوت شدگان حوادث کار در سال ۹۷ برابر با ۷۳ نفر بود که یک نفر از آنان زن و بقیه مرد بودند و نیز تعداد کل مصدومین حوادث کار مراجعه کننده در سال ۹۷ برابر با یک‌هزار و ۳۰۶ نفر بود که ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

یادآوری می‌شود که مرگ و میر کارگران در ۹ ماهه نخست سال ۹۸ در مقایسه با زمان مشابه در سال ۹۷، در کل ایران ۸.۵ درصد افزایش داشته است.

پیش‌تر، در ۲۰ بهمن ماه سال گذشته، دکتر حامد نائیجی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی، در این خصوص گفته بود: «تعداد مرگ و میر ناشی از حوادث کار نیز در ۹ ماهه نخست سال‌جاری ۱۳۶۳ نفر بوده که در میان آنها ۱۳۵۷ نفر مرد و ۶ نفر زن دیده شده است. اما در سال گذشته در همین محدوده زمانی ما با ۱۲۵۶ کشته شده در حوادث کار مواجه بودیم که این به معنای رشد ۸.۵ درصدی در این زمینه است.»

لازم به ذکر است که رتبه ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان ۱۰۲ اعلام شده که رتبه‌ای پایین محسوب می‌شود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *