آقای شهروندی کلیپی انتشار داده است که در آن از افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت نان کوچک لبنانی در جزیره قشم خبر می‌دهد. وی می‌گوید این نان روز گذشته ۷۰۰ تومان فروخته می‌شد؛ روز سه‌شنبه ۳ خردادماه ۳۰۰۰ تومان فروخته شد.

روز سه‌شنبه ۳ خردادماه ۱۴۰۱، کلیپی از یک آقای ساکن جزیره قشم منتشر شد که از افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت یک قرص نان لبنـانی گزارش می‌کند.

وی در حالیکه یک قرص نان کوچک را در دست دارد در توضیح وضعیت افزایش ناگهانی قیمت نـان می‌گوید: «امروز ۳ خردادماه ۱۴۰۱، است. در تصویر هم ملاحظه می‌‌فرمایید. این نـان دیروز ۷۰۰ تومان بود؛ امروز ۳۰۰۰ تومان شده است و قرار است فردا ۴۵۰۰ تومان شود.»

به‌گفته کارکنـان این نـانوایی، قرار است قیمت هر قرص نـان تا مبلغ ۴۵۰۰ تومان افزایش یابد.

 حذف یارانه آرد، نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است. بسیاری از اقشار کم درآمد نگران حذف یارانه نـان هستند. این موضوع می‌تواند منجر به گران شدن قیمت نـان، ماکارونی و آرد شود. هر چند گفته می‌شود، در بخش نـان، نرخ دولتی آرد تغییری نکرده است. اما خبرهایی از حذف یارانه آرد به گوشآآ می‌رسد که در صورت حذف یارانه آرد، قیمت ماکارونی ۲ برابر و قیمت نـان نیز ۴ برابر می‌شود.

 در رابطه با علت این موج گرانی نظریه‌های مختلفی وجود دارد. عده‌ای آن را روند طبیعی و یک سرفصل عادی در اقتصاد بحران‌زده حکومت می‌دانند. اما آنچه در واقعیت جامعه دیده می‌شود، خامنه‌ای با استفاده ازکمبود نـان و سلاح گرسنگی به سرکوب جامعه روی آورده است. باید توجه داشت که موج جدید گرانی و تورم افسارگسیخته مردم را به کف خیابان‌ها آورده است. اکثریت تظاهرکنندگان کسانی هستند که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند. مردم در خیابان‌ها شعار «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی» سر می‌دهند. آنها به درستی به عامل اصلی گرانی فقر و گرسنگی مردم که خامنه‌ای باشد اشاره می‌کنند.

Iran karger