افزایش ۴۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به آذرماه سال ۹۷

بر اساس آمار بانک مرکزی قیمت مسکن در آذر ماه ۹۸، نسبت به آذر سال قبل ۴۱.۶ درصد افزایش یافته است. تعداد معاملات در بازه اشاره شده نیز ۴۰ درصد رشد داشته است.

مطابق آمار بانک مرکزی در آذرماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۹۵۰۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳۴.۷ و ۴۰ درصد افزایش یافته است.

در ماه مورد اشاره، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۱۳۵.۳ میلیون ریال بوده که نسبت به آذرماه سال گذشته ۴۱.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در بین مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت معامله شده ۳۱۰.۴ میلیون ریال مربوط به منطقه یک و کمترین آن با ۶۵.۱ میلیون ریال مربوط به منطقه ۱۸ است. این ارقام نسبت به ماه مشابه سال قبل (آذرماه سال ۹۷) به ترتیب ۴۲.۳ و ۵۵ درصد افزایش یافته است.

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاره‌ی نیز در شهر تهران و در کل مناطق شهری طی آذرماه امسال حاکی از رشد به ترتیب ۲۸.۲ و ۳۰.۱ درصدی نسبت به آذرماه سال گذشته است.

به گزارش ایسنا در سال ۱۳۹۵ بیش از ۴۹۰ هزار خانه یعنی ۱۳ درصد خانه‌های تهران خالی از سکنه است که در کل ایران نزدیک به ۱۱ درصد برآورد شده است؛ یعنی از هر ۱۰ خانه یک خانه در ایران خالی است.

به گزارش ایرنا، در ۶ مرداد ماه ۹۸، شهر هشتگرد،  شهری که قرار بود در دهه ۹۰ پذیرای بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت باشد؛ اکنون طبق بررسی آماری، جمعیتی کمتر از ۶۰ هزار نفر دارد.

  • رشد تقریبا سه برابری قیمت زمین و مسکن در تهران در بهار امسال به نسبت بهار سال گذشته
Share: