دولت رئیسی افزایش ۶۰ درصدی قیمت اینترنت را رسما  اعلام کرد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت رئیسی قیمت جدید اینترنت را برای سال ۱۴۰۱ اعلام کرد. وی ضمن اعلام این خبر افزود که قیمت اینترنت برای سال ۱۴۰۱ به میزان ۶۰ درصد افزایش یافته است.

صادق عباسی شاهکوه روز ۲۹ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ در یک برنامه رادیویی حضور پیدا کرده و از افزایش قیمت اینترنت خبر داد. عباسی که در برنامه رادیویی «ایران امروز» صحبت می‌کرد گفت:

«در قانون بودجه ۱۴۰۰، به دلیل اینکه اجازه هیچگونه افزایش قیمتی داده نشده بود، در سال گذشته هیچ تغییری در قیمت‌ها بوجود نیامد. اما طبق مصوبه بودجه سال ۱۴۰۱، تعرفه اینترنت خانگی به میزان ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.»

این سخنان عباسی هیچ پایی در واقعیت ندارد و با وجود مصوبه مذکور توسط وی، قیمت تعرفه‌های اینترنت در سال ۱۴۰۰ دو بار گران شده بود. اما وی با استناد قرار دادن مصوبه مجلس، این افزایش قیمت‌ها را منکر شد و گفت که در سال گذشته قیمت اینترنت هیچ گران نشده بود.

صادق عباسی که رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌باشد، در بخش دیگری از سخنانش گفت:

«برخی از اپراتورها قیمت اینترنت را حدود ۵۰ درصد گران کرده بودند که این موضوع ربطی به قیمت‌‌های تعیین شده  از طرف دولت ندارد. اما مطابق با مصوبه مجلس برای تعرفه‌های سال جدید،  قیمت اینترنت به میزان ۶۰ درصد افزایش یافته است. اگر گرانی قیمت از طرف اپراتورها را در نظر داشته باشیم، معلوم می‌شود که دولت افزایش چندانی بوجود نیاورده است. زیرا این گرانی به میزان ۵۰ درصد از قبل انجام شده بود و برای شهروندان تغییر محسوسی حاصل نشده است.»

افزایش پله‌کانی ترفندی برای گران کردن کالاها و خدمات

در آبان‌ماه ۹۸ قیمت بنزین یکباره به میزان سه برابر افزایش یافت که منجر به اعتراضات گسترده گردید. چنین اعتراضاتی برای دولت قبلی و دولت فعلی تجربه شده است که قیمت‌ها را به طور پله‌کانی و غیرمحسوس افزایش دهد. افزایش قیمت نان یکی از مهمترین موضوعات بود که دولت به همین شیوه در طی سال گذشته، قیمت آن را بیش از دو برابر افزایش داده است.

 در مورد افرایش قیمت اینترنت هم دولت از همین ترفند پله‌کانی و غیرمحسوس استفاده نمود. ابتدا از طریق برخی اپراتورها که همگی در زیر نظر خودش می‌باشند، قیمت تعرفه‌های اینترنت را بالا برد. بعد که توانست قیمت افزایش یافته را در اذهان مردم جا بیندازد، خودش رسما اقدام به گران کردن تعرفه‌ها نموده است. بعد هم مدعی است که افزایش محسوسی صورت نگرفته، زیرا پیش از این شهروندان به میزان ۵۰ درصد گر‌ان‌تر از خدمات اینترنتی استفاده می‌کردند.