ال جی و سامسونگ بازار لوازم خانگی ایران را ترک می‌کنند

شرکت‌های سامسونگ و ال‌جی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیوستند و بازار لوازم خانگی ایران را ترک می‌کنند. تابلوهای این شرکت‌ها جمع آوری شد. مقامات صنفی کشور از عرضه کالاهای مشابه ایرانی خبر دادند.

علیرضا موسوی‌مجد، رئیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران روز جمعه ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) اعلام کرد پایین آوردن تابلوهای شرکت کره‌ای سامسونگ از مغازه‌ها چند وقتی است آغاز شده و در هفته‌های آینده نخستین محصولات جایگزین سامسونگ با برند سام وارد بازار می‌شود.

با وجود خروج سامسونگ از بازار ایران مشتریان محصولات سامسونگ خدمات گارانتی را تا ۱۸ ماه پس از تاریخ نصب و خدمات پس از فروش را تا ۱۰ سال پس از خرید دریافت خواهند کرد.

رئیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران خبر داده است که خلاء بازار لوازم‌ خانگی با تولیدات شرکت‌های ایرانی پوشش داده خواهد شد.

موسوی مجد همچنین گفته است که تا پایان سال تلویزیون و مانیتور و از سال ۹۹ لباسشویی و یخچال تولیدی شرکت سام به بازار عرضه خواهند شد.

جایگزینی لوازم خانگی سامسونگ و ال جی با تولیدات داخلی آن گونه که مقامت ایران  می‌گویند سبب خودکفایی ایران خواهد شد اما مشتریان ایرانی چه می‌گویند؟

 درباره واکنش مشتریان ایرانی درباره جایگزینی محصولات سامسونگ و ال‌جی با تولیدات داخلی نظرسنجی انجام نگرفته است اما طبق تجربه سال‌های گذشته هنوز اعتماد به تولیدات داخلی در میان ایرانیان ضعیف است. کیفیت و سطح تولیدات داخلی نیز منطبق با استانداردهای جهانی نیست.

مرتضی میری، رئیس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم‌خانگی ایران به اقدام شرکت‌های سامسونگ و ال جی و همراهی این شرکت‌ها با تحریم‌های آمریکا اعتراض کرده است. او تاکید کرد که پایین کشیده شدن تابلوهای سامسونگ و ال جی، به پیشنهاد اتحادیه صنف توزیع کنندگان لوازم خانگی انجام گرفته چونکه هر دو شرکت کره‌ای “در پی حرکت ناجوانمردانه” جنس و مواد اولیه به شرکت‌های ایرانی تحویل نداده‌اند.

میری گفت:‌ «یک سالی از قطع همکاری شرکت ایرانی همکار با ال‌جی کره می‌گذرد و محصولات تولیدی آن به جی‌پلاس تغییر نام یافته است، این شرکت نیز از حدود هشت ماه قبل نسبت به نصب تابلوهای جدید و جایگزینی آن با تابلوهای ال‌جی اقدام کرده بود.»

Share: