انتخابات ریاست جمهوری و هجوم به قانون کار و قانون تامین اجتماعی به بهانه اصلاحات

انتخابات ریاست جمهوری و تغییرات احتمالی پس از آن در مدیریت کشور و خصوصا قانون کار، نگرانی‌هایی را در زمینه برخی سیاست‌های کارگری دامن زده است. سیاست‌هایی که اتاق بازرگانی و اتاق ایران از اصلی‌ترین عوامل تعیین کننده آن می‌باشند. طبق گفته‌ها، اقداماتی در شرف وقوع می‌باشد که قانون کار و قانون تامین اجتماعی را هدف قرار داده‌اند. طبق شواهد موجود، قرار است قانون کار و قانون تامین اجتماعی را با بهانه اصلاحات مورد حمله و هجوم تازه‌ای قرار دهند. به اسم اصلاحات پارامتریک محتوای آنرا برعلیه منافع کارگران و به نفع کارفرمایان تغییر دهند.

کاندیداهای انتخابات به فکر قانون کار باشند و وعده‌های پوچ ندهند

آیت اسدی، عضو کارگری شورای‌عالی کار، در روز ۱۰خرداد ۱۴۰۰ نگرانی‌های خود را از تحولاتی که برای جامعه کارگری در پیش می‌باشد را مطرح نمود. وی در یک گفتگوی مطبوعاتی، با مورد خطاب قرار دادن کاندیداهای ریاست جمهوری، شعارهای انتخاباتی آنها را شدیدا زیر سوال برد. وی در این زمینه گفت:« آقایان کاندیداها نیایند بگویند یارانه را چند برابر می‌کنیم یا مشکل بورس را در ظرف مدت یک هفته حل می‌کنیم. نگویند اقتصاد را به طرفه‌العینی گل و بلبل می‌کنیم. بگویند مشکل مردم را قرار است چطور حل ‌کنند؟ چگونه می‌خواهند بر زخم‌های مردم کم‌درآمد  و تولید ورشکسته مرهم بگذارند؟»

چرا کاندیداهای انتخابـات در برابر پیشنهادات اتاق بازرگانی بر سر قانـون کار واکنشی ندارند؟

این عضو کارگری شورای‌عالی کار ابراز نگرانی شدید خود را نسبت به نظرات و پیشنهادات جدید اتاق بازرگانی و حامیان آن ابراز نمود. اسدی در این زمینه گفت: « چرا کاندیداها هیچ موضع‌گیری روشنی در مقابل نظرات اتاق بازرگانی مطرح نمی‌کنند؟ پیشنهاداتی که آنها به بهانه اصلاح قانون کار مطرح کرده‌اند، هیچ انطباقی با دردهای کارگران و بازنشستگان ندارد. این نظرات و پیشنهادات بر علیه منافع جامعه کارگری و بازنشستگان است. به همین دلیل جامعه کارگری ایران، با شنیدن این نظرات و پیشنهادات دچار اضطراب و دغدغه بسیاری گردیده است. چرا کاندیداها در مقابل این نظرات، هیچ موضعی نگرفته‌اند؟ آیا کاندیداهای ریاست جمهوری با نظرات اتاق بازرگانی یا با طرح‌های اتاق ایران همسو هستند؟

وضعیت معیشتی و زیستی کارگران را از این خرابتر نکنید

اسدی با تأکید بر اینکه کاندیداها باید برنامه‌های کارگری خود را روشن و شفاف بیان کنند، به آنان هشدار داد. وی با اشاره به سیاست‌های تعرضی به منافع کارگران و بازنشستگان کشور که به بهانه اصلاحات پارامتریک در پیش است گفت: « همین امروز، وضعیت معیشت و زیست کارگران در بدترین حالت ممکن است. با این سیاست‌ها اوضاع را خرابتر نکنید».

این عضو شورای عالی کارگری خطاب به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، برای بهبود قانون کار و وضعیت کارگران خواستار توجه ویژه شد. وی در این زمینه اشاره نمود که نیروی کار، مهم‌ترین عامل بهره‌وری و رشد کشور است. بجای پیشنهادات تعدیلی و دست‌راستی که بر ضد حقوق اولیه کارگران است، به تربیت نیروی فنی و حرفه‌ای همت بگمارند. میزان مزدها را از ته جدول بالاتر بیاورند. وی اضافه نمود که کارگر ایرانی دستش خالی است و قدرت چانه‌زنی ندارد. مزد توافقی همان استثمار کارگران در این شرایط بیکاری وخیم و رشد یابنده است که می‌خواهند به نام اصلاحات، آنرا قانونی کنند.

واقعیت این است که هیچکدام از کاندیداهای ریاست جمهوری برای دفاع از منافع کارگران کاندید نشده است. کاندیداهای ریاست جمهوری همگی تحت نظامی کاندید شده‌اند که کلان منافعش با سرمایه‌داران و غارتگران و رانت خواران گره خورده است. بنابراین نباید از آنها انتظار داشت که خارج از منافع نظام که از استثمار مضاعف کارگران و اقشار فرودست تأمین می‌شود قدمی بردارند.

Share: