دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه با رقابت شانه به شانه ی اتحادیه ی مردمی چپ و ماکرونیست ها همراه بوده است. نتایج دور اول نشان داده است که ماکرون به احتمال زیاد اکثریت خود در مجلس ملی را از دست می دهد.

بر اساس نتایج منتشر شده از سوی وزارت کشور فرانسه در صبح دوشنبه، ائتلاف میانه‌روی ماکرون، آنسامبل (با هم) ۲۵.۷۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد. اتحاد تاریخی احزاب چپ، به رهبری ژان ژاک ملانشون شامل فرانسه ی نافرمان، سوسیالیست‌ها، سبزها و کمونیست ها به ۲۵.۶۶ درصد آرا دست یافته است. روزنامه ی فرانسوی لوموند نتیجه ی رای گیری را ۲۶.۱ به ۲۵.۸۱ به نفع چپ ها نشان می دهد.

بر اساس نتایج اعلام شده اتحاد مردمی چپ توانسته است چهار نماینده را در همان دوره ی اول به مجلس ملی بفرستد. سهم جناح ماکرون تا به حال یک نماینده بوده است، اریک زمور راست افراطی کاندیدای ریاست جمهوری در همان دور اول انتخابات حذف شده است. جناح راست گرای لوپن با حدود ۱۸.۶ درصد آرا موقعیت خود را نسبت به انتخابات ریاست جمهوری به میزان زیادی از دست داده و با فاصله به جایگاه سوم رانده شده است.

فرانسه نافرمان نتایج انتخابات را یک پیروزی بزرگ خوانده و از تحول در زندگی سیاسی کشور سخن گفته است. تارنمای «نافرمانی» نوشته است: اتحاد مردمی چپ اکنون با ۲۶ درصد آرا بلوک لیبرال و بلوک راست افراطی را پشت گذاشته است. NUPES در دور دوم انتخابات در بیش از ۵۰۰ حوزه انتخابیه حضور دارد.

به نوشته ی این تارنما: این انتخابات بیش از هر زمان دیگری به دوئل بین ژان لوک ملانشون و امانوئل مکرون تبدیل می شود. این پویایی می تواند به NUPES اجازه دهد تا اکثریت را در مجلس ملی به دست آورد و ژان لوک ملانشون را یکشنبه آینده به ماتینیون بفرستد.

تارنمای فرانسوی «نافرمانی» نوشته است:

NUPES با کسب ۲۶ درصد آرا در رتبه اول قرار دارد و از ماکرونیست ها جلوتر است. رالی ملی را با ۱۸.۵ درصد در جایگاه سوم قرار گرفته است. اتحاد مردمی چپ در بیش از ۵۰۰ حوزه انتخابیه در دور دوم حضور دارد. این انتخابات قانونگذاری اکنون به دوئل بین ژان لوک ملانشون و امانوئل مکرون تبدیل شده است. سناریویی که چند هفته پیش برای الیزه غیرقابل تصور بود.

امشب دیگر اوضاع مثل قبل نیست. رسیدن NUPES به رأس آرا، علیرغم رأی ممتنع بسیار شدید، تحولی در زندگی سیاسی ما ایجاد می کند.

این تارنما در ادامه نوشته است: این امید وجود دارد که هواداران چپ یکشنبه آینده اکثریت نمایندگان را در مجلس ملی به دست آورند. اگر این اتفاق بیفتد، فرانسوی‌ها ژان لوک ملانشون را نخست‌وزیر می‌کنند و زندگی مشترک را بر امانوئل مکرون تحمیل می‌کنند.

در آن صورت این برنامه NUPES خواهد بود که اعمال می شود: ۱۵۰۰ یورو خالص حداقل دستمزد ماهانه، بازنشستگی با ۶۰ سال، منجمد کردن کردن قیمت مایحتاج اولیه و انرژی، تضمین استقلال ۱۰۶۳ یورو برای همه جوانان… برنامه ای برای شکستن سرمایه داری. 

به گزارش تارنمای گاردین، میزان مشارکت روز یکشنبه به پایین‌ترین حد خود یعنی حدود ۴۷ درصد رسید. اولیویا گرگوار، سخنگوی دولت، گفت که مشارکت کم “مسئله کلیدی” است.

اندکی پس از آشکار شدن اولین نتایج، ملنشون از رای دهندگان خواست تا یک هفته دیگر برای «رد قطعی سیاست های فاجعه بار اکثریت آقای ماکرون» در انتخابات شرکت کنند و مدعی شد که «حزب ریاست جمهوری شکست خورده است».

الیزابت بورن، نخست‌وزیر جدید، گفت: «یک هفته در پیش داریم تا بسیج شویم… یک هفته برای متقاعد کردن، یک هفته برای به دست آوردن اکثریت قدرتمند و واضح». او گفت که آنسامبل “تنها گروه سیاسی است که قادر به کسب اکثریت است”.

مکرون که در ماه آوریل در برابر مارین لوپن از جناح راست افراطی بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد، به اکثریت برای گروه میانه رو خود در مجلس ملی نیاز دارد تا بتواند برای پیشنهاداتش جهت کاهش مالیات ها و ایجاد تغییرات در سیستم رفاهی دست باز داشته باشد.

سیستم رای گیری پارلمان فرانسه مبتنی بر حوزه انتخابیه، پیش بینی تعداد دقیق کرسی ها برای هر گروه را دشوار می کند. ترکیت مجلس جدید تنها پس از دور دوم در ۱۹ ژوئن مشخص خواهد شد.

بر اساس برآوردهای اولیه، ایسپوس پیش‌بینی می کند که ائتلاف میانه‌روی ماکرون بیشترین سهم را از ۵۷۷ کرسی پارلمان به دست خواهد آورد – بین ۲۵۵ تا ۲۹۵ کرسی. این احتمال وجود دارد که آنها نتوانند به اکثریت مطلق ۲۸۹ کرسی دست یابند.

به گفته ایپسوس، ائتلاف چپ می تواند بین ۱۵۰ تا ۱۹۰ کرسی را به خود اختصاص دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.