انتشار اسناد محرمانۀ ۱۱ سپتامبر: فرض ارتباط تروریست‌ها با ریاض محکم‌تر می‌شود

pastedGraphic.png

به مناسبت بیستمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، دولت آمریکا یک یادداشت محرمانۀ اف.بی.آی را منتشر کرد که بار دیگر سوءظن‌ها در مورد وجود رابطه میان تروریست‌ها و حکومت عربستان سعودی را تقویت می‌کند. اما این مدرک نیز قبلاً “تصفیه” شده و نمی‌تواند وجود روابط را به طور قطعی اثبات کند.

از ۱٩ تروریستی که بیست سال قبل چهار هواپیمای مسافربری را ربودند و باعث مرگ نزدیک به سه‌هزار نفر شدند، ۱۵ نفرشان تبعۀ عربستان بودند.

یادداشت محرمانه‌ای که اینک منتشر شده، مربوط به بازجویی‌ها و تحقیقات اف.بی.آی است که طی سالهای ۲٠٠٩ تا ۲٠۱۵ انجام گرفته و معلوم نیست که طرف صحبت یا مصاحبه (یا بازجویی) اف.بی.ای چه کسی یا چه کسانی بوده‌اند، اما موضوع اصلی یادداشت، روابط دو تن از تروریست‌ها با افرادی است که به حکومت عربستان بسیار نزدیک بوده‌اند.

تروریست‌هایی که از آنها نام برده می‌شود نواف الحازمي و خالد المحضار هستند که هواپیمایی را ربوده بودند که به ساختمان پنتاگون برخورد کرد.

این دو با شخصی به اسم عمر البيومي ارتباط داشته‌اند که در کالیفرنیا زندگی می‌کرده و رسماً “دانشجو” بوده اما در کنسولگری عربستان مقام بالایی داشته است.

عمر البيومي در تدارک مسکن یا تأمین مالی یا تهیۀ پاسپورت به دو تروریست کمک می‌کرده است.

از طرف دیگر دو تروریست نام‌برده‌شده با فردی به اسم فهد الثميري رابطه داشته‌اند که امام مسجد لس‌آنجلس و مورد تأیید کنسولگری عربستان بوده است.

مشکل اینجاست که بخش‌های زیادی از این یادداشت اف.بی.ای قبل از انتشار حذف شده است. اگرچه در این مدرک صحبتی از ارتباط مستقیم تروریست‌ها با مقامات رسمی سعودی دیده نمی‌شود، اما احتمال نزدیکی آنها را به محافل قدرت ریاض بیشتر می‌کند.

بازماندگان قربانیان ۱۱ سپتامبر سالهاست که سخت تلاش می‌کنند تا دولت را به انتشار همۀ مدارک محرمانه وادارند. اما تاکنون هیچیک از دولت‌ها (جرج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ) این کار را نپذیرفته بودند. اینک دولت بایدن تحت فشار افکار عمومی و البته وکلای خانواده‌ها مجبور شده تا در بیستمین سالگرد فاجعه، یکی از مدارک را آنهم ناقص منتشر کند. با اینحال وکلای بازماندگان معتقدند که با انتشار یادداشت اف.بی.آی، دوران همکاری واشنگتن با ریاض در جهت جلوگیری از افشای اطلاعات به پایان رسیده و می‌توان به انتشار مدارک دیگری امیدوار بود.

rfi

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *