کارگران کارخانه قند ممسنی رستم همچنان در انتظار بازگشت به کار می‌باشند. این کارگران که نزدیک به ۳۰۰ نفر می‌باشند،  از مدت‌ها قبل منتظر بازگشایی مجدد کارخانه هستند. کارخانه قند ممسنی تنها واحد تولیدی صنعتی شهرستان رستم است. این کارخانه با مساحتی نزدیک به ۳۲ هکتار در دهه۴۰ تاسیس شده است. پیش از تعطیلی این کارخانه ۱۵۰۰ نفر بطور مستقیم و غیرمستقیم در این کارخانه و سایر مشاغل مرتبط فعالیت داشتند.

یکی از کارگران کارخانه قند ممسنی در این رابطه می‌گوید:

«بعد از حدود هفت سال انتظار، با وجود اینکه کار آماده‌سازی این واحد به اتمام رسیده، هنوز اقدامی برای بازگشایی کارخانه از سوی مسئولان نشده است… تاکنون چندین جلسه برای رفع مشکلات این کارخانه و بازگشایی آن برگزار کرده‌اند که آخرین آن چند روز پیش در استانداری انجام شد و طی آن کارفرمای کارخانه موظف است پیش از راه‌اندازی مجدد کارخانه، بخش عمده‌ای از بدهی‌های معوقه کارگران را پرداخت کند.»

پیش از این کارخانه قند ممسنی از تسهیلات خوبی برخوردار بود. ۳ حلقه چاه عمیق، ۵ سیلوی ۵ هزار تنی، ۱۵۰ واحد مسکونی و… بخشی از دارایی‌های این کارخانه محسوب می‌شود.

تعدیل بیش از ۳۰۰ کارگر به مرور زمان

این کارخانه، زمانی بیش از ۳۰۰ کارگر داشت؛ اما کارفرما، به مرور زمان اقدام به تعدیل کارگران نمود. بسیاری از کارگران نیز به سن بازنشستگی رسیدند. در نهایت تعداد کارگران به ۴۰ نفر رسید که با تعطیلی کارخانه وضعیت شغلی و مطالبات آنها نامشخص مانده است. تلاش‌های اهالی شهرستان رستم برای احیای کارخانه قند ممسنی تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

به دلیل سیاست‌های کشور بر باد ده سران حکومت، صنایع کشور زمین‌گیر و بسیاری از کارگران بیکار شده‌اند. در حال حاضر این کارگران در زیر خط فقر زندگی می‌کنند و دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند.  این خطرناک‌ترین موضوع برای حاکمیت است.