انتقاد سازمان ملل از نقش ترکیه در بزهکاری‌های شمال سوریه

در گزارش سازمان ملل در مورد وضعیت سوریه از نقش و عملکرد ترکیه و متحدانش در شمال این کشور به شدت انتقاد شده است. گفته می‌شود شهروندان کرد در این منطقه از سوی متحدان ترکیه مورد تجاوز قرار می‌گیرند و اموال‌شان غارت می‌شود.

pastedGraphic.png

نیروهای ترکیه در راس‌العین

کمیسیون مستقل سازمان ملل که در عرصه رسیدگی به وضعیت سوریه فعالیت می‌کند، هر شش ماه گزارشی درباره تحولات آن کشور منتشر می‌کند. گزارش جدید سازمان ملل حکایت از بزهکاری‌های گسترده و فعالیت‌های مجرمانه در شمال سوریه دارد.

در این گزارش آمده است که نیروهای متحد ترکیه در سوریه و از جمله نیروهای وابسته به “ارتش آزاد سوریه” رویکردی مجرمانه در برابر شهروندان کرد سوری در شمال این کشور در پیش گرفته‌اند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که این بزهکاری‌ها و فعالیت‌های مجرمانه گاهی در حضور نیروهای ترکیه صورت می‌گیرد.

این فعالیت‌های مجرمانه شامل شکنجه، تجاوز، غارت و مصادره اموال می‌گردد. حتی مسکن برخی از شهروندان کرد نیز به تصرف نیروهای وابسته به “ارتش آزاد سوریه” در آمده است.

انتقاد شدید از نقش ترکیه

موارد مشاهده بزهکاری در مناطق شمال سوریه از جمله در شهر راس‌العین تا کنون به عنوان فعالیت‌های مجرمانه باندهای بزهکار ثبت شده بود.

گزارش اخیر سازمان ملل متحد رسما اعلام کرده است که این فعالیت‌های مجرمانه، اقدامات پراکنده افراد بزهکار نبوده، بلکه به گونه‌ای سازمان‌یافته و هماهنگ‌شده صورت گرفته‌اند.

در این گزارش آمده است که نیروهای وابسته به “ارتش آزاد سوریه” با حمایت نیروهای نظامی ترکیه و در حضور آن‌‌ها اقدام به تجاوز به اهالی این مناطق و غارت اموال آنها نموده‌اند.

گزارش سازمان ملل در مورد فعالیت‌های مجرمانه در شمال سوریه در چند بند تنظیم شده است. در این گزارش آمده است که این نیروها پول و اموال بسیاری از خانواده‌های کرد ساکن این مناطق را با اعمال زور به چنگ آورده و ژنراتورهای برق و همچنین در و پنجره خانه‌ها را به سرقت برده‌اند.

منازل بسیاری از شهروندان کرد در عفرین و همچنین در راس‌العین مصادره شده‌اند. در گزارش سازمان ملل آمده است که نیروهای ترکیه حاضر در منطقه از این موارد مطلع بوده و هیچ اقدامی برای مانع‌شدن از آن‌ها انجام نداده‌اند.

در این گزارش به شکنجه شماری از شهروندان غیرنظامی کرد توسط “ارتش آزاد سوریه” اشاره شده است. گفته شده است که نیروهای این ارتش این افراد را بازداشت کرده، مورد بازجویی قرار داده و شکنجه کرده‌اند. در این گزارش همچنین تصریح شده است که این اقدامات گاهی با حضور افسران ترکیه صورت گرفته است.

گزارش سازمان ملل همچنین به تجاوز به زنان و دختران در این منطقه نیز پرداخته است. گفته می‌شود که زنان و دختران یا در حبس یا در جریان تفتیش منازل مورد تجاوز نیروهای متحد ترکیه واقع شده‌اند. حتی برخی از زنان بارها مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

در این گزارش آمده است که گاهی مردان و پسران بازداشت شده را وادار به تماشای تجاوز به زنان و دختران خانواده کرده‌اند.

افزون بر آن گفته می‌شود که بخشی از موزائیک‌های تاریخی دوره هلنیستی در “نبی هوری” و اشیاء گران‌بهای موجود در پرستشگاه “عین داره” نیز توسط نیروهای وابسته به “ارتش آزاد سوریه” به سرقت رفته‌اند.

تصاویر ماهواره‌ای حتی از ویرانی این دو بنای تاریخی در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ حکایت دارند. بسیاری از مراکز مذهبی و قبور ایزدی‌ها نیز مورد اهانت قرار گرفته است.

در گزارش سازمان ملل، ترکیه به عنوان نیروی اشغالی مناطق شمال سوریه منظور شده و موظف شده است طبق قوانین بین‌المللی به تعهدات خود در مناطق اشغالی عمل کند.

دویچه وله

Share: