هاشم خواستار، معلم و کنشگر مدنی و کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی، پس از ضرب و شتم توسط مسئولان زندان به سلول های انفرادی زندان وکیل آباد مشهد منتقل شدند. این دو زندانی همچنین از برقراری تماس و ملاقات با خانواده خود محروم شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌ های صنفی فرهنگیان ایران، هاشم خواستار و کمال جعفری یزدی، زندانیان محبوس در زندان وکیل آباد مشهد به سلول های انفرادی این زندان منتقل شدند.

در این گزارش به نقل از صدیقه مالکی فرد، همسر هاشم خواستار آمده است: “آقای جعفری از گردن درد رنج میبرد و توسط دکتر فیزیوتراپ تحت درمان است؛ روز چهارشنبه ماموران زندان به دلیل بی قراری وی ناشی از درد شدید، با این زندانی درگیر می شوند. سپس مداخله هاشم خواستار به قصد جلوگیری از ادامه ی این درگیری، منجر به ضرب و شتم شدید هر دو این زندانیان توسط ماموران زندان و رئیس بند می شود. نهایتا آقایان جعفری و خواستار که از ناحیه دست و پا دچار شکستگی شده اند، به سلول های انفرادی بند ۶-۱ زندان وکیل آباد مشهد منتقل شدند.”

به گفته خانم مالکی فرد، “این دو زندانی از برقراری تماس و ملاقات با خانواده خود محروم شده اند”.

هاشم خواستار در تاریخ ۲۰ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. آقای خواستار بهمن‌ماه ۹۸ در مرحله بدوی توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به ۱۶ سال حبس، ۳ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. گفته می‌شود مورد اتهامی از جمله “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، شرکت در تجمعات غیرقانونی” علیه وی در کیفرخواست صادر شد. آقای خواستار نهایتا توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی به ۱۶ سال حبس، ۲ سال تبعید به شهرستان نیکشهر و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

در خرداد امسال باوجود نیاز آقای خواستار به رسیدگی پزشکی، وی به دلیل مخالف با انتقال با دستبند و پابند از اعزام او به بیمارستان محروم ماند.

هرانا پیشتر نیز در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت هاشم خواستار و کمال جعفری یزدی در زندان وکیل آباد پرداخته بود.

در اواسط مردادماه ۹۸ نامه ای با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه ای منتشر شده بود. با انتشار این نامه شماری از امضاکنندگان بازداشت و برخی دیگر نیز تحت فشار قرار گرفتند.

در خصوص کمال جعفری یزدی نیز گفتنی است؛ وی اوایل مردادماه ۹۷ توسط نیروهای اداره اطلاعات مشهد بازداشت و پس از ۱۰ روز نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد به زندان وکیل آباد منتقل شد. این استاد دانشگاه نهایتا پس از ۳ ماه با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی بصورت موقت آزاد شد. وی در اواخر فروردین‌ماه ۹۸ توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهر از بابت اتهام “تشکیل دسته و گروه به قصد براندازی نظام” به ۱۰ سال حبس، از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به دو سال حبس و در مجموع به ۱۳ سال حبس تعزیری محکوم شده و حکم صادره در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد. کمال جعفری یزدی در تاریخ ۸ شهریورماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت و دیماه همان سال به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. وی در اوایل خردادماه ۱۴۰۱، علیرغم وضعیت نامناسب جسمی از رسیدگی پزشکی محروم ماند.

پیش از این نیز کمال جعفری یزدی به همراه محمدحسین سپهری، زندانیان سیاسی، در روزهای پایانی خردادماه امسال توسط مسئول بند ۶/۱ این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند.

پیشترف آقای جعفری یزدی به همراه جواد لعل محمدی، به دلیل سر دادن شعارهایی در هواخوری زندان، از تاریخ ۳۰ تیرماه امسال، به مدت ۴۲ روز، ممنوع الملاقات و محروم از تماس تلفنی شده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *