انتقال یاشار پیری و کمال حسن رمضان از زندان به بازداشتگاه اطلاعات سپاه

یاشار پیری، شهروند بازداشتی روز شنبه ۹ آذرماه به دلایل نامعلومی از زندان مرکزی تبریز به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شد. آقای پیری پیشتر همراه با برادر خود در جریان اعتراضات سراسری اخیر در واکنش به افزایش قیمت بنزین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به زندان تبریز منتقل شده بود. همچنین کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام نیز روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه مجدداً از زندان ارومیه به به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شد.

روز شنبه ۹ آذرماه ۹۸، یاشار پیری، شهروند بازداشت شده در تبریز به دلایل نامعلومی از زندان مرکزی این شهر به بازداشتگاه اطلاعات سپاه تبریز منتقل شد.

یاشار پیری پیشتر در تاریخ ۲۶ آبان ماه همراه با برادر خود روزبه پیری در جریان اعتراضات سراسری آبان در واکنش به افزایش قیمت بنزین، در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شده بود.

ماموران پس از بازداشت ضمن تفتیش منزل این شهروندان برخی از وسایل شخصی آنها را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

یاشار پیری در تاریخ ۶ آذرماه پس از پایان مراحل بازجویی از بازداشتگاه این نهاد امنیتی به زندان تبریز منتقل شده بود.

به گفته منابع محلی بازداشت روزبه و یاشار پیری توسط اطلاعات سپاه از طریق شناسایی به وسیله دوربین های مداربسته شهری صورت گرفته است. اتهام این شهروندان، هماهنگی معترضان در محله چهل متری تبریز، یکی از محلات حاشیه ای تبریز، بوده است. اکثر تجمعات و درگیری ها در این شهر در محله چهل متری انجام شده است.

یاشار پیری در گذشته نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز مدنی را داشت. این شهروند فروردین ماه ۱۳۹۱ در پی شرکت در تجمعی در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه در شهر تبریز بازداشت و از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به سه ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول جمعه ۲۴ آبان ماه در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

روز سه‌شنبه ۱۲ آذرماه هرانا در رابطه با این اعتراضات نسخه دوم گزارش جمع بندی خود را منتشر کرد. تعداد ۷۱۳۳ بازداشت در جریان اعتراضات آبان از حاصل جمع بندی منابع دولتی و غیردولتی در این گزارش مستند شده است؛ هر چند با توجه به گستره اعتراضات و میزان خشونت ها رقم واقعی دستگیر شدگان تا چند برابر این رقم قابل تصور باشد. در خصوص کشته شدگان این اعتراضات نیز مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه نوع آمار را در نظر گرفته است، آمار نخست که صرفا تخمین های کلی است و منابع آن نهادها یا رسانه های غیردولتی هستند که طی گزارشات مختلفی جمعا از حدود ۴۳۰ کشته در کشور روایت می کنند. روند شناسایی و راستی آزمایی جان باختگان توسط هرانا کماکان ادامه دارد. همچنین لیست اسامی ۲۲۷ نفر از کشته شدگان که هرانا تا زمان تنظیم این گزارش موفق به گردآوری آن شده است در نسخه دوم گزارش جمع بندی اعتراضات خونین آبان منتشر شده است. از سوی دیگر تعدادی که هرانا مستقلا قادر به تایید آنها تاکنون شده است ۸۸ تن را در بر می‌گیرد.

این زندانی پیشتر روز پنج‌شنبه ۱۶ آبان ماه ۹۸  از زندان ارومیه به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل و روز دوشنبه ۴ آذرماه به زندان بازگردانده شده بود.

به گفته یک منبع مطلع، کمال حسن رمضان طی دو روز اول بازجویی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام و ارتباط با رسانه های بیگانه تحت بازجویی قرار گرفته بود.

کمال حسن رمضان پیش از نیز در خردادماه، شهریورماه و اواسط آبان ماه امسال به بازداشتگاه‌های امنیتی منتقل و پس از مدتی به زندان بازگردانده شده بود.

این زندانی همچنین در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته به همراه سه زندانی سیاسی دیگر جهت تشکیل پرونده و تفهیم اتهام‌های جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی ارومیه منتقل شده بود. این پرونده با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت این زندانیان در اعتصابات زندان تشکیل شده بود.

کمال حسن رمضان، ۳۳ ساله از اهالی شهر سریکانی از مناطق کردستان سوریه نیز پیشتر در تیرماه سال ۱۳۹۳ در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد منتقل شده بود و چهار ماه در بازداشتگاه سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به اتهام محاربه مورد بازجویی قرار گرفت. بعدها ماموران امنیتی وی را به شعبه یک بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل کرده و بعد از تفهیم اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از گروه های مخالف نظام» به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. وی چندین بار برای همکاری و گرفتن اعترافات تلویزیونی تحت فشار و شکنجه قرار گرفت و روز شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ در شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم شد.

با وجود صدور حکم، مجددا در سال ۱۳۹۵ در خصوص قتل یکی از اعضای بومی سپاه ارومیه که ده سال پیش صورت گرفته و این زندانی، آن زمان در خاک ایران نبوده است، مورد بازجویی قرار گرفت و نهایتا روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ به صورت غیابی از سوی شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب این شهرستان به اعدام محکوم شد.

Share: