انعکاس درگذشت محمد رضا شجریان در رسانه‌های خارجی

خبر درگذشت «خسرو آواز و آزادیخواهی ایران»، در رسانه‌های جهان بازتاب گسترده‌ای داشت و رسانه‌های مختلف به گرامی‌داشت مقام هنری و جایگاه اجتماعی استاد محمد رضا شجریان پرداخته‌اند.

نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: «محبوبیت شجریان از مرز نسل‌ها و دسته‌بندی‌های سیاسی گذشته و درگذشت او ایرانیان را در سراسر جهان داغدار کرده است.» «درحالی‌که او باعث محبوبیت موسیقی کلاسیک در نسل جدید شد و در سطح جهانی طرفدار داشت، حکومت ایران او را به دلیل حمایت از تظاهرات ضد دولتی در لیست سیاه قرار داده بود.»

گاردین در مقاله‌ای نوشت: «شجریان با سبک خوانندگی خود موسیقی سنتی ایران را زنده کرد.»

بلومبرگ در گزارشی با شرح زندگی هنری و مواضع اجتماعی سیاسی شجریان نوشت: «او به عنوان استادی در سنت ایرانی، از مجموعه گسترده اشعار در زبان بهره گرفت. اشعار آوازهای شجریان که باصدای غنی و بسیار پراحساس او همراه شده و برای ایرانیان حس آشنایی دارد، او را قادر کرد تا با ظرافت پیام‌های سیاسی خود را در مورد وضعیت کشورش منتقل کند.»

وال استریت ژورنال در گزارشی شجریان را «اسوه آواز ایرانی» خواند و افزود: «او باعث محبوبیت هرچه بیشتر اشعار صوفیانه در وصف تجسم عشق الهی شد. در کنسرت‌های او غریبه‌ها با چنان حس قدرتمند جمعی گردهم می‌آمدند که نظیر آن را می‌شود در مراکز عبادی دید.»

خبرگزاری رویترز شجریان را کسی خواند که «موسیقی کلاسیک ایرانی را احیا کرد و بعد از اعتراضات سال ۱۳۸۸ به یکی از نمادهای مخالف حکومت تبدیل شد.»

دیلی صباح ترکیه نیز خبر درگذشت استاد شجریان را تیتر کرد…

بی بی سی ، فرانس پرس ، آسوشیتدپرس و سایر رسانه های بین المللی نیز در بخش های مختلف خبری به این رخداد پرداختند…

pastedGraphic.png
Share: