انعکاس سایتهای آتالایار اسپانیا و سایت لوانت انگستان از اعتصاب گسترده کارگران صنعت نفت

pastedGraphic.png

سایت آتالایار اسپانیا

اعتصاب گسترده کارگران صنعت نفت در انتهای دومین هفته خود می‌باشد

اعتصاب گسترده کارگران صنعت نفت در ایران در رسانه‌های خارجی انعکاس گسترده‌ای داشته است.  سایت آتالایار اسپانیا و سایت لوانت انگلستان اعتصاب گسترده نفتگران را انعکاس داده است.

سایتهای فوق دراین رابطه می‌نویسند:

در روز ۱۹ ژوئن یعنی روزی که خامنه ای با وجود مخالفت اکثر مردم ایران که انتخابات ریاست جمهوری او را تحریم کرده بودند، رئیسی را بعنوان رئیس جمهور از صندوق‌های رای بیرون آورد. کارگران صنعت نفت فراب نیروگاه بیدخون عسلویه  دست از کار کشیده و اعلام اعتصاب کردند.

 این اعتصاب البته به دنبال تجمعات و اعتراضاتی که در ماه‌های قبل صورت گرفته بود انجام شد.

خواسته مشروع کارگران تعیین حداقل دستمزد برای آنها  بالاتر از حد خط فقر است. آنها همچنین خواستار شرایط بهتر کار، دریافت حقوق و مزایای بدون تاخیر هستند. حقوق آنها بعضا با چندین ماه تاخیر به آنها پرداخت میشود. وقتی که به خواسته‌های آنها توجه نشد، دیگر منتظر نماندند تا ابراهیم رئیسی مسند ریاست جمهوری را تحویل بگیرد. به این خیال که گویا وضع آنها بهتر شود. چون می‌دانند که هیچ فرقی بین او و حسن روحانی در رسیدگی به خواسته کارگران وجود ندارد.

pastedGraphic_1.png

سایت لوانت انگلستان

تقریبا تمامی کارگران ایران در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. آنها دیگر صبرشان از وعده‌های پوشالی سران رژیم برای بهبود وضعیت‌شان به سرآمده است. با تورم بالای ۵۰ درصد، حقوق ناچیز آنها تقریبا یک سوم خط فقر است. آنها دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند.

 بعد از اعتصاب کامیونداران، معلمان، بازنشستگان، اکنون نوبت کارگران شرکت نفت است، که نسبت به این وضعیت واکنش نشان دهند. در اواخر ماه می، ده‌ها تن از کارکنان رسمی و کارگران صنعت نفت ایران در دست‌کم ۵ شهر  اعتصاب کردند. کارگران در مناطق عسلویه، لاوان و بهرگان و یک سکوی نفتی در خلیج‌فارس در اعتراض به شرایط استخدامی و درآمدی و شغلی خود دست به اعتصاب و تجمع زده بودند.

در روزهای  بعد اعتصاب کارگران صنعت نفت گسترش یافته و بسیاری از شهرها به این اعتصاب پیوستند.

اسامی شرکت‌هایی که به این اعتصاب پیوسته‌اند بشرح زیر است:

در کرمان ـ کارگران فولاد بوتیا، درارومیه ـ کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی. در قشم ـ کارگران شرکت سازه فرافن و کارگران بهش برق و ابزار دقیق بهین پالایش قشم. در ماهشهر ـ کارگران پتروشیمی فجر، در عسلویه ـ کارگران پروژه‌ای شرکت دی پلیمر. در ماهشهرـ کارگران پروژه‌ای پالایشگاه بید بلند، در بندرعباس ـ هلدینگ نفت ستاره دماوند، در جاسک ـ هلدینگ نفت ستاره دماوند. در ایلام ـ کارگران شرکت جهان پارس و ایکو، فعال در پروژه نفتی سروک، واقع در میدان نفتی آذر.

 در بهبهان ـ پالایشگاه بید بلند، در آبادان ـ کارکنان پالایشگاه، در اصفهان ـ کارگران شرکت آبسان پالایش. کارگران مستمر فاز ۹ و ۱۰ پارس جنوبی، کارگران پالایشگاه‌ها و مراکز پتروشیمی بوشهر. ماشین سازی اراک، کارگران شرکت‌های اکسیر صنعت و ساتراپ صنعت و سینا پالایش و ساخت مخازن نفت قشم. کارگران پیمانی فاز ۱۳ کنگان و پالایشگاه آدیش جنوبی، مخازن کروی و استوانه ای و شرکت راژان. همچنین کارگران شرکت ای جی سی شاغل در پالایشگاه آبادان و کارگران شرکت لیدوما به جمع اعتصاب کنندگان پیوستند.

صنایع نفت مهمترین و تاثیرگذارترین صنعت ایران است.

هرگونه اختلال در تولید و توزیع مواد نفتی تاثیرات فلج کننده‌ای بر تمامی صنایع و بخش‌های خدماتی کل جامعه دارد. اعتصاب کارگران صنعت نفت با اعتصاب سایر اصناف کاملا متفاوت است. این اعتصاب می‌تواند مانند جرقه‌ای به بشکه باروت نهفته در جامعه باشد. بشکه باروتی که اقشار مختلف مردم آن را که از وضعیت موجود به سر حد انفجار رسیده‌اند منفجر کند. این می‌تواند تمامی ایران را مانند آنچه در نوامبر ۲۰۱۹ اتفاق افتاد در عرض مدت کوتاهی شعله‌ور کند.

 البته خامنه‌ای و دیگر سران رژیم ایران از این امر بخوبی آگاهی دارند و پیوسته از آن در هراس هستند. ولی توان حل تضادهای جامعه و خواسته‌های کارگران را ندارند. بجای برآورده کردن خواسته کارگران به روش دیکتاتورها ابتدا با تهدید و سپس با اخراج و دستگیری کارگران واکنش نشان دادند. آنها حکم اخراج ۷۰۰ تن از کارگران را به آنها دادند. این وسیله‌ای است تا سایر کارگران را مجبور کنند که اعتصاب خود را شکسته بر سرکار برگردند.

اما با وجود تمامی تهدیدات رژیم ایران،  اعتصاب سراسری کارگران صنایع نفت و پتروشیمی وارد دومین هفته خود شده است. این اعتصاب به ۶۰ پالایشگاه‌ و مرکز پتروشیمی‌ و نیروگاه شهرهای تهران، اراک، اصفهان، اهواز، آبادان، ماهشهر، جاسک، عسلویه ، گچساران، دماوند، بهبهان، بوشهر،كنگان، قشم، خارك، اروميه، كرمان، بندرعباس و ایلام گسترش يافته است.

  • حمایت بیش‌از ۲۰ تشکل‌ کارگری جهان و صدها شخصیت‌ از اعتصابات سراسری کارگران صنعت نفت
Share: