انفجار و آتش سوزی در کارخانه فولاد زرند ایرانیان

بامداد یکشنبه ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۰، کارخانه فولاد زرند ایرانیان واقع در شهر زرند کرمان دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.

مقامات رسمی اعلام کرده‌اند که به فاصله چند ساعت آتش‌سوزی مهار شده و تلفات جانی نداشته است.

این سومین آتش‌سوزی خبرساز طی کمتر از یک هفته است. ۳ روز قبل از این آتش‌سوزی، انفجار و آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران رخ داد. کمتر از یک هفته نیز ناو خارک در آب‌های جاسک دچار آتش‌سوزی شد. این ناو که بعنوان یکی از بزرگترین شناورهای نظامی کشور محسوب می‌شد، غرق شد.

بنابه گفته منابع محلی در ساعات اولیه بامداد یکشنبه، وقوع انفجار شدید و آتش‌سوزی در کارخانه فولاد زرند رخ داد. انفجار و آتش‌سوزی در بخش کوره بلند کارخانه فولاد زرند صورت گرفته است.

مدیرعامل این شرکت و همچنین فرماندار زرند ساعتی پس از وقوع انفجار و آتش‌سوزی گفتند: «این حادثه چند مصدوم داشته است. این مصدومین هنگام فرار دچار سانحه شده‌اند، اما تاکنون کسی جان خود را از دست نداده است.»

یک خبرنگار محلی از قول پرسنل این کارخانه نوشت که ساعاتی قبل انفجار و آتش‌سوزی از وقوع این حادثه اطلاع داشته‌اند. پرسنل گفته‌اند: «بدلیل بروز یک مشکل فنی، وقوع احتمالی این حادثه پیش‌بینی شده بود و به همین دلیل محوطه کارخانه از ساعاتی قبل تخلیه شده بود. در لحظه انفجار کسی در بخشی که دچار آتش‌سوزی شد حضور نداشت.»

بنابه گفته منابع محلی شدت انفجار در کارخانه فولاد زرند ایرانیان به حدی بود که صدای مهیب آن تا روستاها و مناطق اطراف شنیده شد.

ماشاالله سهراب‌نژاد، مدیرعامل کارخانه فولاد زرند ایرانیان، تاکید کرد که آتش‌سوزی در این کارخانه تلفات جانی نداشته است. وی درباره دلیل وقوع آن گفت که بعد از مهار آتش‌سوزی باید دلیل وقوع این حادثه بررسی شود.

سهراب‌نژاد گفت: «بنابر اعلام سرشیفت‌ها این حادثه خسارت جانی نداشته است. تنها یک نفر زمان فرار از محوطه از ناحیه پا مجروح شد.»

چندین فیلم از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که وقوع انفجار در کارخانه فولاد زرند را نشان می‌دهد. اما علی صادق‌زاده، فرماندار زرند وقوع انفجار را رد کرد. وی گفت: «سرریز یک‌باره حجم مواد مذاب در کوره بلند فولادسازی باعث بوجود آمدن آتش و دود شده است. در نتیجه انفجاری در محل کوره و یا قسمت‌های دیگر این کارخانه رخ نداده است.»

فرماندار زرند با گذشت چند ساعت از حادثه کارخانه فولاد گفت که آتش‌سوزی مهار شده اما مردم از حضور در محل کارخانه خودداری کنند.

علی صادق‌زاده افزود: «در جریان این آتش‌سوزی، خساراتی به کابل‌های اطراف محوطه کوره بلند کارخانه فولاد زرند وارد شده است.»

Share: