باید منتظر انفجار گرسنگان باشید! هشدار یک کارشناسان مددکار اجتماعی در رابطه گسترش خشم مردم از گرسنگی و فقر و تهدید پیش‌روی دولت رئیسی

یک کارشناس مددکار اجتماعی هشدار می‌دهد انفجار گرسنگان در راه است. مصطفی اقلیما با اشاره به گسترش اعتراضات معلمان و بازنشستگان و بخش‌های مختلف جامعه طی ماه‌های گذشته ادامه می‌دهد:

«مردم نیز توانایی تحمل این وضعیت را ندارند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند باید منتظر انفجار گرسنگان باشید.»

او می‌گوید: «با ادامه این وضعیت: «اگر امسال انفجار گرسنگان صورت نگیرد در سال آینده صورت خواهد گرفت». این هشدارها از سوی مقامات مختلف حکومتی نیز تکرار می‌شود. گرسنگی و فقر بیداد می‌کند. خشم مردم از تورم و گرانی‌ها به نقطه انفجار رسیده است.

رئیسی از رفع خط مطلق فقر تا پیش از پایان سال جاری خبر می‌دهد.

جنتی، دبیر شورای نگهبان در اجلاس خبرگان می‌گوید: «وظیفه ماست که شکم‌های گرسنه را سیر کنیم.»

اما وی به‌سرعت عقب‌نشینی کرده و ادامه می‌دهد: «ما اگر بتوانیم شکم گرسنه را سیر کنیم معجزه کرده‌ایم!»

عباس عبدی در صفحه توئیتر خود در واکنش به حرف‌های جنتی با این کنایه که «معجزه بزرگتر گرسنه کردن بود که اجرا شد» نوشت: «کسانی که سیر کردن گرسنگان را معجزه می‌دانند چگونه می‌توانند در سطح جهان عرض اندام کنند؟»

روزنامه همدلی زیر عنوان «چه کسی پاسخگوی گرسنگان است؟» خطاب به جنتی نوشته است:

«جنتی که به‌عنوان یک روحانی بانفوذ در حکومت و در میان جامعه روحانیت ایران اکنون به مدت چهار دهه از قدرت و نفوذ بی‌مانندی در تأیید صلاحیت افراد حاضر در عالی‌ترین سطوح تصویب قوانین و گسترش گفت‌مان فرهنگی و سیاسی نظام جمهوری اسلامی برخوردار بوده است؛ چه نقشی برای خود قائل است؟ و چه اندازه از بار این سرزنش را برعهده می‌گیرد؟ سخن سوم این است که بالاخره کجا و کدام قسمت از ارکان نظام جمهوری اسلامی دارای اشکال و عیوب اساسی بوده است که در کشوری چنین ثروتمند، اکنون نمی‌توانیم شکم‌های گرسنه را سیر کنیم؟ آیا قانون اساسی جمهوری اسلامی دارای اشکال است؟ آیا دولت‌ها و وزیران و کارگزاران عالی‌رتبه نظام، ناتوان و ناکارآمد بوده‌اند؟ آیا مدیریت کشور فاقد برنامه و دستور کار بوده است؟ آیا نظام در تعیین اولویت‌ها و سیاست‌های کلان دچار خطا شده است؟»

اما حرف اول روزنامه‌ها تهدید انفجار گرسنگان و فوران خشم فرودستان جامعه است.

آرمان نیز وعده‌های رئیسی را زیر سوال برده می‌نویسد: «جهت‌گیری دولت به سمتی است که در سال آینده نه‌تنها فقر از بین نمی‌رود، بلکه میزان فقر و تورم در جامعه بیشتر نیز می‌شود…مردم توانایی تحمل این وضعیت را ندارند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند باید منتظر انفجار گرسنگان باشید. تردید نکنید که اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، اگر امسال انفجار گرسنگان صورت نگیرد در سال آینده صورت خواهد گرفت.» مردم‌سالاری هشدار می‌دهد: «این شرایط برای مردم قابل‌تحمل نیست».

حرف‌های تبلیغاتی رئیسی و جنتی

علی‌محمد نمازی عضو شورای مرکزی کارگزاران در گفت‌وگو با جهان صنعت گفت: «رییسی می‌گوید در عرض ۱۰ روز باید فقر را کم کرد و مردم را نجات داد! درحالی که خط فقر الان حداقل ۱۰ میلیون تومان تعریف شده و چیزی حدود ۶۰ درصد جامعه زیر خط فقر زندگی می‌کنند. با کدام منبع باید این فقر را رفع کرد و این پول چطور توزیع خواهد شد؟! یا آقای جنتی به عنوان دبیر شورای نگهبان که چند پست دیگر هم دارد، از سیر کردن شکم مردم می‌گوید! درحالی که این کار به عهده قوه مجریه است و اینها بخشی از قوه مقننه هستند.»

ناصر قوامی نماینده پیشین مجلس این حرف‌ها و وعده‌ها را تبلیغاتی نامیده و می‌گوید: «درد یک خانواده محترم دو تا مرغ و یک کیسه برنج نیست. فرض کنیم شب عیدی اینها را دادیم، این خانواده اجاره خانه، قبض آب و برق، خرج لباس و کفشی که الان بیشتر از یک میلیون شده و… را چه کند؟! این حرف‌ها به نظر من فقط جنبه تبلیغاتی دارد.»