ایدز در ایران و جهان؛ حدود ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر آلوده به «اچ‌آی‌وی» هستند

سازمان جهانی بهداشت در گزارشی که به مناسبت روز جهانی آگاهی بخشی درباره ایدز منتشر شد، شمار مبتلایان به این بیماری در سراسر جهان تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی را دست‌کم ۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر اعلام کرد که بیش از ۳۶ میلیون نفر از این تعداد بزرگسال و ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر دیگر کودک بوده‌اند.

از این تعداد، بیماری در ۷۹ درصد از مبتلایان تشخیص داده شده است، ۶۲ درصد از این جمعیت در حال درمان هستند و ۵۳ درصد توانسته‌اند به کمک درمان‌های مداوم سطح این ویروس را در بدن خود کاهش دهند تا جایی که به میزان قابل توجهی خطر انتقال این ویروس از طریق آنها به دیگران کم شده است.

View image on Twitter

این سازمان همچنین اعلام کرد دست‌کم ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دیگر در سراسر جهان به این ویروس آلوده هستند که هنوز وجود این ویروس در بدن آنها تشخیص داده نشده و به همین دلیل امکان درمان آنها وجود ندارد.

بنا بر اعلام تدروس آدهانوم مدیرکل این سازمان، شمار مبتلایان به این بیماری بطور چشمگیری افزایش یافته است و اگرچه «اکنون بیش از هر زمانی مبتلایان این بیماری تحت مداوا هستند اما هنوز بیماران بسیاری از این معالجات بی‌بهره‌اند زیرا هنوز وجود چنین ویروسی در بدنشان تشخیص داده نشده است.»

این سازمان بر ضرورت انجام آزمایش‌های «اچ آی وی» برای تشخیص زودهنگام ابتلا به این بیماری و آغاز هرچه سریع‌تر درمان تاکید دارد و می‌گوید با این روش، حتی آنهایی که نتیجۀ آزمایش‌هایشان منفی است (یعنی مبتلا به این بیماری نیستند) نیز امکان این را می‌یابند که با بهره گیری از خدمات مناسب، از ابتلا به چنین بیماری‌ای در آینده پیشگیری کنند.

به کمک این آزمایش، می‌توان سالانه از ایجاد ۱ میلیون ۷۰۰ هزار عفونت جدید جلوگیری کرد.

دو سوم مبتلایان به ایدز در آفریقا هستند

بنا بر گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر دو سوم مبتلایان به بیماری ایدز (۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر) در قاره آفریقا زندگی می‌کنند.

نگرانی‌ها دربارۀ سرعت گسترش ایدز در شرق اروپا و آسیای مرکزی، همچنین خاورمیانه و شمال آفریقا نیز رو به افزایش است و بنا بر تحقیقات جدید خطر ابتلا به این ویروس در این مناطق ۹۵ درصد افزایش یافته است.

در آمریکای شمالی و اروپای غربی ویروس ایدز در مناطق شهری گسترش زیادی یافته اما به دلیل دسترسی بهتر و سریع‌تر مبتلایان به امکانات درمانی، میزان تلفات این بیماری بطور قابل توجهی کاهش یافته است.

Share: