بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران، در روز دوشنبه ۱٢ دی ماه، در جدیدترین برآوردها از مجموعه گزارش‌های فقر و پایش فقر در سال ۱۴٠٠، با وجود اینکه این سال با تورم بالا آغاز شد اما در ماه‌های پایانی سال ۱۴٠٠ نرخ تورم در اقتصاد ایران با اندکی کاهش روبرو شد اما در نهایت، نرخ تورم در سال ۱۴٠٠ بسیار بالاتر از روندهای بلندمدت آن قرار داشت و اقتصاد کشور را در وضعیت ناپایداری قرار داد.

در تازه‌ترین برآوردهای وزارت کار و رفاه اجتماعی، در حالیکه نرخ فقر برای یک خانوار سه و چهار نفره در تهران، به ترتیب ۱۱ میلیون و ۹٠٠ هزار تومان و ۱۴ میلیون و ۷٠٠ هزار تومان اعلام شد، نسبت به آغاز روند افزایشی نرخ فقر از سال ۱۳۹۷ تاکید شده است.

در این گزارش، خط فقر سرانه متوسط کشوری در سال ۱۴٠٠ با رشد حدود ۵٠ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۹ روبرو بوده است، موضوعی که بر أساس داده‌های هزینه درآمد خانوارها، تاثیر مستقیم بر میزان کالری و سرانه مصرف گروه‌های غذایی دارد.

کالری دریافتی شهروندان ایرانی، بر أساس برآوردهای وزارت کار و رفاه اجتماعی ایران، از سال ۱۳۹٠ به بعد با روند «نزولی» مواجه شده است و میانگین کالری دریافتی از سال ۱۳۹۷ به بعد پایین‌تر از مقدار مورد نیاز هر فرد بوده است.

بر این أساس، میزان مصرف گوشت قرمز در سال ۱۴٠٠ نسبت به سال پیش از آن با اندکی افزایش همراه بوده است اما سرانه مصرف گوشت سفید (مرغ، ماهی)، روند کاهش مصرف در خانوارهای با دهک کم درآمد و عدم تغییر در دهک‌های پردرآمد داشته است.

در گزارش اخیر به افزایش هزینه‌های خانوار در چهار دهک اول اشاره شده است که نشانگر «عدم بهبود وضعیت رفاهی دهک‌های کم‌درآمد در سال ۱۴٠٠» است، امری که نشان از «افزایش» شکاف فقر نسبت به سال پیش از آن دارد.

این آمار در حالی ارائه شده است که انتظار می‌رفت با رفع محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و کاهش رکود در سال ۱۴٠٠ و از سرگیری فعالیت‌های برخی از أصناف، شاهد بهبود شرایط اقتصادی در ایران باشیم. با این وجود، در آمار وزارت کار ایران به رشد ۴.۵ درصدی در سال ۱۴٠٠ پس از بازگشایی مجدد برخی از أصناف اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *