pastedGraphic.png

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، روز ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، به مناسبت «روز جهانی آزادی رسانه‌ها» گزارشی منتشر نمود. در گزارش فوق، کشور ایران در قعر جدول قرار دارد و از میان ۱۸۰ کشور جهان، رتبه ۱۷۸ را دارد. چنین رتبه‌ای نشان از نقض وحشتناک حقوق بشر در زمینه آزادی بیان را دارد.

آزادی بیان در کشورهای جهان، یکی از موضوع مورد مطالعه مستمر سازمان گزارشگران بدون مرز می‌باشد. این سازمان بین‌المللی در پیگیری‌های سالانه خود، عملکردهای دولت‌های جهان را از نظر رعایت حقوق بشر مورد مطالعه و بررسی قرار می‌دهد. در این بررسی‌ها، یکی از موارد مهمی که مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد، وجود میزان آزادی بیان در هر کشوری می‌باشد.

ایران از نظر آزادی بیان، در کنار کره شمالی و اریتره

آخرین گزارش این سازمان که به مناسبت «روز جهانی آزادی رسانه‌ها» منتشر شده است، نشان می‌دهد که جایگاه ایران در قعر جدول است. ایران، کره شمالی و اریتره، از کشورهایی هستند که بیشترین نقض حقوق بشر در زمینه آزادی بیان در آنها صورت می‌گیرد.

گزارش منتشره نشان می‌دهد که کشورهای صدرنشین این رده‌بندی، کشورهای نروژ، دانمارک و سوئد هستند. این کشورها با رعایت آزادی بیان شهروندان خود، اثبات کرده‌اند که می‌توانند به عنوان الگویی دمکراتیک برای سایر کشورهای جهان باشند. نکته قابل توجه این جدول جایگاه افغانستان در این جدول است که رتبه ۱۵۶ را دارد. چنین جایگاهی نشان‌دهنده آن است که با وجود تغییر دولت در افغانستان و روی کار آمدن طالبان، هنوز میزان آزادی بیان در این کشور، از ایران تحت حاکمیت دیکتاتوری آخوندها بالاتر می‌باشد.

تحلیل وضعیت آزادی رسانه در ایران

گزارشگران بدون مرز در تحلیل وضعیت بوجود آمده در ایران و نقض فاحش آزادی بیان چنین آورده است:

«سال ۲۰۲۱ سال سخت دیگری برای آزادی مطبوعات در ایران بود. ابراهیم رئیسی و غلامحسین محسنی اژه‌ای، دو رهبر اصلی متهم به سوءاستفاده و جنایات ۳۰ ساله علیه روزنامه‌نگاران، به ترتیب رئیس‌جمهوری و رئیس قوه‌قضائیه ایران شدند. نتیجه این تغییرات، افزایش دستگیری‌ها و محکومیت‌های خودسرانه و زندانی‌شدن روزنامه‌نگاران و محرومیت آنها از مراقبت‌های پزشکی بوده است».

حکومت‌های خودکامه، جنگ اطلاعاتی علیه دمکراسی‌ها به راه انداخته‌اند

گزارشگران بدون مرز در یک نتیجه‌گیری تحلیلی از وضعیت آزادی بیـان در جهان، به جنگ جدیدی اشاره دارد که توسط حکومت‌های خود‌کامه جریان دارد. گزارش مزبور آورده است:

«در نتیجه گسترش رسانه‌های عقیدتی که از الگوی فاکس نیوز (Fox News) پیروی می‌کنند و هم‌چنین گسترش ضداطلاعات که با کارکرد شبکه‌های اجتماعی تقویت شده است، جوامع دموکراتیک با گسست رو به‌ رشدی مواجه شده‌اند. در جهان نیز در نتیجه عدم تقارن میان جوامع باز با رژیم‌های خودکامه‌ای که رسانه‌های خود را در کنترل دارند و جنگ‌هایی اطلاعاتی و پروپاگاندایی علیه دموکراسی‌ها به راه انداخته‌اند، حکومت‌های دموکراتیک در حال تضعیف هستند. قطبی شدن در این دو سطح موجب افزایش تنش‌ها شده است».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.