وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد: پیشرفت‌های نسبی حاصل شده در مذاکرات وین، به صورت کامل تامین کننده مطالبات ایران نبوده است. این در حالی است که طرف‌های مقابل ایران در مذاکرات احیاء برجام، طی هفته جاری در انتظار پاسخ ایران هستند. 

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، در نشست خبری روز دوشنبه ۲۴ مرداد، با بیان اینکه «به توافق نزدیک هستیم»، یادآور شد: گفت‌وگوهای سنگین و قابل پیشرفتی داشتیم، پیشرفت‌های نسبی صورت گرفته و حرکت رو به جلو بوده است. 

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، «در برخی از موضوعات، بخشی از انتظارات ما تامین شده است»، اما «این پیشرفت‌ها به صورت کامل تامین کننده مطالبات قانونی ایران نبوده است». 

ناصر کنعانی تصریح کرد: انتظارات دیگری از طرف مقابل داریم و معتقد هستیم که باید تمام منافع ایران تامین شود. 

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با بیان اینکه «قرار است نظرات تکمیلی به طرح نهائی به جوزپ بورل ارائه شود»، تاکید کرد: گفت‌وگوهای تکمیلی و مشورت‌ها در عالی‌ترین سطوح در تهران انجام شده و در حال انجام است. 

ناصر کنعانی، در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است توافقی صورت بگیرد، متذکر شد: ما به توافق نزدیک هستیم اما مشروط به اینکه خطوط قرمز ایران رعایت و منافع اصلی کشور تامین شود.

اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره متن پیش‌نویس احیاء برجام در حالی عنوان می‌شود که به گفته میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در مذاکرات احیاء برجام، «توافق نهائی (با ایران) می‌تواند در اوایل هفته آینده حاصل شود». 

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز یک‌شنبه ۱۴ اوت، در گفتگو با خبرگزاری تاس، با بیان اینکه به نظر می‌رسد آمریکا با پیش‌نویس توافق موافقت کرده است، گفت: ایران هنوز موضع خود را در مورد متن (روی میز) مشخص نکرده است.

این مقام ارشد روسیه با اشاره به اینکه نمی‌توان حدس زد چه پرسش‌هایی هنوز برای تهران باقی مانده است، تصریح کرد: در صورتیکه رویدادها به صورت مطلوب به پیش برود، توافق نهائی (با ایران) می‌تواند در اوایل هفته آینده حاصل شود. 

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، در نشست خبری روز دوشنبه ۲۴ مرداد، در حالیکه از انجام «گفت‌وگوهای تکمیلی و مشورت‌ها در عالی‌ترین سطوح در پایتخت» سخن گفت به جزئیات آن اشاره نکرد. زهره الهیان، عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، روز یک‌شنبه ۲۳ مرداد، از نشست این کمیسیون با تیم مذاکره کننده هسته‌ای خبر داده بود.

rfi