ایران و موضوع مذاکرات پومپئو و جانسون در لندن

بوریس جانسون و پمپئو  وزیران امور خارجه دو کشور انگلستان و آمریکا که ریشه مشترکی از نظر تاریخی دارند در لندن  با دفتر نخست وزیری بریتانیا  مذاکراتی را آغاز کرده اند که بنا به گزارشات خبر گزاریها بیشتر در مورد همکاری همه جانبه بر علیه چین قدرت اقتصادی اول جهان که گوی سبقت را از انحصارات غربی ربوده و با بازدهی غیر قابل تصور چین  را ده ها سال جلو انداخته  است و بقول خودمان دستانشان را حنا گذاشته هنوز فکر میکنند شاید بتوانند از چین امتیازاتی بگیرند .

 آنها اینطور وانمود کردند که مسایل دیگری را هم در نظر گرفته اند از جمله بحران خاورمیانه که هردو کشور در جنگ و جنایت بر علیه این منطقه نقش ویرانگری ایفا کرده اند و البته در جنگ عراق هردو کشور با رشد جمعیت بی سابقه در خاورمیانه و مقاومت کشورها در مقابل این دوغول فرسوده  نگران از دست دادن خاورمیانه ثروتمند  هستند و دیگر توان در گیری یک جنگ نظامی دیگر را هم ندارند .

باید گفت شرایط برای آنها در آینده خزیدن به لانه های  جرم و جنایت  خود خواهد بود این است که این دو کشور در بفکر متحد کردن پنج چشم هستند که هشت همه آنها گرو نه آنهاست.

 استرالیا و نیوزیلند تمامی تولیدات داخلی خود را به مشتری پرو پا قرص چین میفروختند حالا با عدم خرید چین از ازاین دوکشور و کانادا در وضع فلاکت باری گرفتار شده اند ، انگلستان هم که وضعش  هم در داخل کشور و هم در خارج بعنوان  استعمار گر پیر و فرسوده  معرف خاص و عام است.

 هردو کشور در مبارزه با ویروس کرونا بشدت منفور و منفرد شده اند که آمریکا در مقام اول و انگلستان در مقام دوم و البته دیوانه دیگر مثل پول سیونارو برزیلی  در مقام سوم نود درصد تلفات کرونا و به همین ترتیب نوددرصد مبتلایان  را از آن خود کرده اند  و بنظر نمیرسد در دودهه اِینده موفق شوند تا از گودالی که خود کنده اند سالم بیرون آیند .

فعلا با حمله به چین سعی در انحراف افکار عمومی منجمله اروپایی ها دارند که فقط انگلستان به جبهه آمریکا پیوسته است  و البته با گذشته ننگینی که  هر دو دارند بنظر نمیرسد بتوانند کشوری را مجاب کنند .  آنها مدعی هستند در مورد ایران و خاورمیانه هم صحبت کرده اند گرایش ایران به چین ابر قدرت فعلی  و بر تر آینده  با جمعیت زیاد و کشور پهناور طعمه کوچکی نیست که غرب متلاشی بتواند به آن آسیب جدی وارد کند چه روسیه و چین هردو در منطقه دارای منافعی هستند که البته غرب جرات تجاوز مجدد به خاورمیانه را با وضعیت بحرانی فعلی  ندارد  انگلستان و آمریکا  قافیه را در آسیا بالکل باخته اند اگر دست از پا خطا کنند در هم شکستگی داخلی این دو کشور حتمی خواهد بود علاوه بر آن گویا در مورد  چین و وضعیت ایران که به جبهه شرق پیوسته است و در روند صلح خاور میانه هم  باید ایفای نقش کند گفت‌ وگو کرده‌اند.  

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در دیدار با بوریس جانسون، نخست وزیر و دامینیک راب دو  فرد افراطی  محافظه کار عقب افتاده سنتی بعنوان وزیر امور خارجی و نخست وزیر درباره مسائل امنیتی و اقتصادی گفت‌ وگو کرده که شامل  چین و ایران هم میشود. موضوع پیمان تجاری دو کشور بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم در این دیدار مطرح شده است

آقای پومپئو در توییتر خود دیدار با آقای جانسون را “سازنده” توصیف کرد و همین طور از   با دامینیک راب درباره “نگرانی‌های مشترک امنیتی” ابراز خشنودی کرد..

یکی از خواسته‌های اصلی آمریکا تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است که بر اساس قطعنامه شورای امنیت برای اجرای برجام، پاییز امسال پایان می‌ یاید.

بریتانیا، فرانسه و آلمان با وجود انتقادهای شدید از ایران و طرح قطعنامه علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام، همچنان می‌ گویند به برجام پایبند هستند.

 ایران اظهار پای بندی سه قدرت اروپایی  را کافی نمی ‌داند واین سه عضو را به خاطر تعلل در برقراری روابط تجاری با ایران وهم کاری با  آمریکا  مقصر میداند  انتقاد و شکایت کرده است

در دیدار وزیر امور  خارجه آمریکا از بریتانیا موضوع سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین هم مطرح شده است  که بازتاب زیادی داشته است  احتمال اینکه به ایران پیشنهاد همکاری بکنند خیلی زیاد است  مثلا هما ن امتیازهایی که بین ایران و چین وجود دارد در مورد ایران و آمریکا  هم صدق کن

روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را سیاستی شکست خورده توصیف کرده که حاصل آن نزدیکی بیشتر تهران به پکن و “کمک به چین” بوده است

این دو  کشور در مورد ممنوعیت فعالیت شرکت مخابراتی هواوی چین  در پروژه راه‌ اندازی شبکه ابراز رضایت کردند. و از وضعیت ‌اینترنت  فعلی استقبال کردند البته معلم نیست چگونه بدون اینترنت پرسرعت تجارت جهانی خود را پیش خواهند برد چون این تکنیک مناسبا تجاری جهانی را با سرعت زیاد انجام خواهد داد و این دو کشور باید سراسیمه بدنبال مشتری و تحویل کالا بگردند.

  جدیدا پیوستن هنگ کنگ  به خاک اصلی چین که در دست استعمار انگلستان بود حسابی آمریکا و انگلستان را شکار کرده است  این منطقه با سرمایه گزاری کلان چین هنگ کنک شد حالا بود و نبود این دوکشور با توجه با بازار عظیم چین هیچ نقشی بازی نمی کند .

چین واکنش غربی‌ها به تحولات هنگ ‌کنگ را دخالت در امور خود می‌داند و هشدار داده است که این اقدامات را تلافی می‌کند.

آمریکا  و انگلستان از اینکه ایران هم در صدد استفاده از اینتر نت پرسرعت چین است بسیار عصبانی  و در هم  ریخته اند چون ایران کشور کوچکی نیست و جمعیت کمی هم ندارد و همسایگان ماهم  علاوه بر مرز مشترک با ما وجه اشتراک فرهنگی اقتصادی فراوانی دارند .  جالب است که این دو کشور  شرکت هواوی رابرای خود و متحدانش تهدید میدانند  آمریکا و شرکاء استفاده  از شرکت هوا وی  را در کمک به  ایران برای دور زدن تحریم‌های تحریک آمیز قلمداد کرده  و آنرا خطرناک میدانند .

 ضمیری  برلن (22.07.2020)

Share: