رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران قرار است فعالیت ۲۷ دوربین نظارتی آژانس را به‌زودی متوقف کند.
خبرگزاری ایسنا خبر داده دوربین ها خاموش شده است. به گزارش این خبرگزاری سازمان انرژی اتمی با انتشار ویدیویی از خاموشی تعداد قابل توجهی از دوربین های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده است. در این ویدیو نشان داده می شود که اپراتورها، برق متصل به دوربین های فراپادمانی را قطع می کنند.
گروسی، پنج‌شنبه، ۱۹ خرداد، در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد، ایران برخی تجهیزات نظارتی مورد توافق در برجام را از تاسیسات اتمی خود جمع‌آوری کرده که چنین اقدامی توانایی نظارتی آژانس را به‌شدت محدود می‌کند.
او افزود: «ایران دوربین‌های نظارتی مستقر در تاسیسات اتمی اصفهان، نطنز و تهران را جمع‌آوری کرده است.»
روز گذشته شورای حکام‌ آژانس، قطعنامه‌ای در محکومیت تهران پیرامون پیداشدن مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام‌نشده در ایران صادر کرد و خواستار همکاری کامل جمهوری اسلامی با این نهاد شد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ادامه گفت، اقدامات اخیر ایران فرصت حل‌وفصل بحران اتمی این کشور را شدیدا کاهش داده است.
او با تاکید بر آمادگی خود جهت حل مسائل باقی‌مانده با تهران از سرنوشت اطلاعات دوربین‌های ضبط‌شده در ایران ابراز نگرانی کرد.
گروسی همچنین تاکید کرد «عدم ازسرگیری روند نظارت آژانس بر برنامه اتمی ایران» طی چند هفته آینده، احیای «برجام» را «بسیار مشکل خواهد کرد.»
بلینکن هشدار داد
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، پنج‌شنبه ۱۹ خرداد گفت که ایران با برداشتن دوربین‌هایی که برای نظارت بر برنامه هسته‌ای این کشور نصب شده بود، در معرض خطر انزوای بیشتر و تشدید تنش‌ها قرار می‌گیرد.
بلینکن در عین حال تاکید کرد که بازگشت به توافق هسته‌ای، هر چند در معرض تهدید قرار گرفته است، اما از روی میز خارج نشده است.
بلینکن گفت، ایران در مقابل به جای پرداختن به نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تشدید فعالیت‌های هسته‌ای خود و عدم شفافیت بیشتر تهدید می‌کند.
او افزود: « نتیجه چنین رویکردی معکوس خواهد بود و تلاش‌ها برای بازگشت به اجرای کامل برجام را با شرایط دشواری مواجه خواهد ساخت».
همزمان با آن رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در «توییتر» نوشت که ایران برای خروج از بحرانی که خود ایجاد کرده و خلاص یافتن از تحریم‌‌ها دو کار باید انجام دهد که نگرانی‌های جهانی مرتبط با عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای را برطرف کند که یکی «همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پاسخ دادن به مسائل باقی‌مانده پادمانی» و دیگری «بازگشت به برجام» است که در چنین شرایطی،‌ انتخاب با آن‌ خواهد بود.
مالی در توییت دیگری تصریح کرد که قطعنامه شورای حکام به «تعهدات پادمانی ایران مستقل از مذاکرات احیای برجام» اشاره می‌کند.
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در ادامه تاکید کرد: «آماده بازگشت سریع دوجانبه به همه تعهدات هستیم. ایران فقط باید تصمیم بگیرد که زیاده‌خواهی‌های خود را کنار گذاشته و با توافقی که از ماه مارس تهیه شده، موافقت کند.»
از سویی در واکنش‌ به قطعنامه شورای حکام که با لحنی ملایم به ایران هشدار می‌دهد تا همکاری‌های صادقانه‌ای با آژانس در پیش گیرد، مقامات این کشور اما از زبان تهدید سخن گفته و بر رویکرد تقابلی با جامعه بین‌المللی تاکید کردند.
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به قطعنامه شورای حکام گفت که «ایران یک قدم عقب‌نشینی نمی‌کند» و علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی نیز کشورهای غربی را به تنش‌زایی و در پیش گرفتن رویکرد تقابلی تهدید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.