باد گرم، خطای انسانی یا قاچاق چوب؟ اظهارات متناقض درباره آتش‌سوزی جنگل‌های ایران

مناطق مختلفی از ایران به ویژه جنگل‌های شمال این کشور طی روزهای اخیر بار دیگر دچار آتش‌سوزی شده‌اند. این در حالی است که مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی اظهارات متفاوت و گاه متناقضی را درباره دلایل این آتش‌سوزی‌ها مطرح می‌کنند و تشخیص دقیق علت آتش‌سوزی را نیز به زمانی نامعلوم موکول می‌کنند.
در حالی که تاکنون بیش از ۵۰ هکتار از جنگل‌های گیلان در روزهای اخیر سوخته، حامد اختری، مدیرکل منابع طبیعی گیلان، روز یکشنبه ۲۸ دی در گفت وگو با ایسنا، علت اصلی این آتش‌سوزی‌ها را «وزش باد گرم» اعلام کرد. اما وزش باد گرم در فصل زمستان از نظر برخی از رسانه‌های ایران سوال‌برانگیز بوده است.
این در حالی است که روز شنبه مجید ذکریایی، فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران درباره آتش‌سوزی جنگل‌های این استان گفت: «طبق بررسی‌های صورت گرفته، علت ۸۰ درصد از ۲۱ فقره آتش‌سوزی جنگل‌های استان طی ۲۴ ساعته گذشته خطای انسانی به ویژه بی‌توجهی گردشگران بوده است.»
از سوی دیگر، عبدالرحیم لطفی، سرپرست اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان روز شنبه در این باره به ایرنا گفته است: «بیشتر آتش سوزی‌های این مدت گلستان توسط قاچاقچیان چوب برای انحراف همکاران جنگلبان و منابع طبیعی از مسیرهای تردد بوده است.»
در حالی که جنگل‌های هیرکانی در این استان نیز دچار آتش‌سوزی شده، او ادامه داد: «در این راستا بامداد امروز در منطقه مازیاران رامیان یک قاچاقچی در حین حمل چوب با خودرو شناسایی و متوقف شد.»
در این شرایط، برخی از رسانه‌ها و کارشناسان محیط زیست در ایران نیز از عدم اطلاع‌رسانی دقیق دولت درباره علت اصلی آتش‌سوزی‌ها انتقاد کرده‌اند.
محمد درویش، کارشناس مسائل محیط زیست، روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری برنا با اشاره به این که «امسال در حال سپری کردن یک زمستان بسیار خشک هستیم»، گفت: «در این مواقع باید رسانه‌های گروهی به مردم اطلاع دهند این جریان‌های گرم در حال حرکت است و مراقب باشند تا سیگار خود را در طبیعت پرت نکنند، شیشه و بطری آب معدنی در طبیعت رها نکنند چرا که انجام دادن هر یک از این کارها می‌تواند منجر به آتش سوزی‌های گسترده‌تری شود.»
این فعال محیط زیست عوامل انسانی را در وقوع این آتش‌سوزی‌ها رد نکرد و از نقش شکارچیان سخن گفت.
همچنین بی‌توجهی در سیاست‌های دولت نسبت به محیط زیست، یکی از دلایل این آتش‌سوزی‌هاست. درویش تاکید کرد: «کاهش تنوع زیستی در شمال، کاهش پوشش گیاهی، افزایش فرسایش خاک، افزایش سیل و درنهایت مهاجرت از جمله آسیب‌های ناشی از گسترش آتش سوزی‌ها در کشور است.»

Share: