دوشنبه شب سنندج بار دیگر صحنه ی اعتراضات شبانه ی جوانان، روشن کردن آتش در خیابان ها و شعارهای مرگ بر خامنه ای، مرگ بر جاش و انقلاب ادامه دارد، بود. شبکه حقوق بشر کردستان، روز دوشنبه ۱۰ بهمن (۳۰ ژانویه) از بازداشت دو روحانی اهل سنت در سنندج خبر داد. طبق این گزارش ماموستا ابراهیم کریمی ننله، امام جماعت مسجد روستای “ننله” و ماموستا لقمان امینی، امام جماعت مسجد “چهار یار نبی” شهرستان سنندج توسط نیروهای امنیتی در مسیر جاده سنندج به مریوان بازداشت و سپس به مکانی نامعلوم منتقل شدند. گفته می‌شود نیروهای امنیتی پس از بازداشت ماموستا ابراهیم کریمی ننله به منزل خانوادگی وی در این روستا یورش برده و اقدام به تفتیش منزل کرده‌اند. این روحانی اهل سنت اخیرا احضاریه‌ای مبنی بر حضور در دادگاه ویژه روحانیت همدان برای ۱۶ و ۱۸ بهمن دریافت کرده بود.
روز دوشنبه خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مدیر مرکز اسلامی غرب کشور خبر داد که خانه ماموستا ملا یوسف محمدی، امام جماعت مسجد روستای کلاته از توابع سنندج به آتش کشیده شد. بر اساس این گزارش، جمعه شب افراد ناشناس با کوکتول مولوتوف به خانه ملا یوسف محمدی حمله کردند. این روحانی ساعت ۳ بامداد به بیمارستان کوثر سنندج منتقل و شنبه شب بر اثر شدت جراحات فوت شد.

عبدالمجید مرادزهی مشاور مولوی عبدالحمید توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شد

سه روز پس از هفدهمین جمعه اعتراضی زاهدان، مولوی عبدالمجید مرادزهی از مشاوران و نزدیکان مولوی عبدالحمید امام جمعۀ اهل سنت زاهدان، روز دوشنبه ۱۰ بهمن، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. اتهامات انتسابی و محل نگهداری این روحانی بلوچ هنوز اعلام نشده است. به گزارش پایگاه خبری حال‌وش که خبرهای حقوق بشری سیستان و بلوچستان را گزارش می دهد، مولوی عبدالمجید مرادزهی روحانی سرشناس اهل سنت در زاهدان و از نزدیکان مولوی عبدلحمید امام جمعۀ این شهر، روز دوشنبه ۱۰ بهمن، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. به همراهان مولوی عبدالمجید مرادزهی گفته شده که وضعیت او را از دادگاه ویژه روحانیت پیگیری کنند. به گزارش کمپین فعالین بلوچ، پس از بازداشت مولوی مرادزهی، فضای شهر زاهدان ملتهب و بیش از پیش امنیتی شده است. مولوی عبدالمجید مرادزهی از مشاوران مولوی عبدالحمید و عضو دفتر وی بود و مدیریت انتشارات فاروق اعظم زاهدان را نیز بر عهده داشت.

جمعی از شاعران آمریکا: شاعر ایرانی را با وجود بیماری به زندان برنگردانید

جمعی از شاعران آمریکایی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به شرایط بهناز امانی، شاعر و مترجم که بیماری او طی دوره ۴۶ روزه بازداشت تشدید شده است، ابراز نگرانی کردند و همبستگی خود را با او اعلام داشتند. این بیانیه که به امضای چهره‌هایی چون چارلز برنستین، پی‌یر ژوریس و مایکل پالمر رسیده است، به اطلاعیه اخیر کمیته عملیاتی نویسندگان ایران (آیواک) درباره خانم امانی استناد کرده که می‌گوید این شاعر و استادیار دانشگاه به‌رغم علائم بیماری به مدت یک ماه و نیم در زندان قرچک ورامین محبوس شد و همین امر منجر به تاخیر در تشخیص بیماری سرطان رحم و متاستاز شده است. بهناز امانی اکنون با قید وثیقه در آزادی موقت به‌سرمی‌برد و در انتظار اعلام حکم شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری است.

طرح اتهام محاربه علیه سه معترض به دلیل “از کار انداختن دوربین‌های مداربسته”

بابک زرین، مجید خوش نظر و فرزندش امیررضا خوش نظر، معترضان بازداشتی در مشهد، توسط شعبه ۹۰۴ دادسرای عمومی و انقلاب این شهر به دلیل “از کار انداختن دوربین‌های مداربسته” به “محاربه” متهم شدند. اتهامی که می تواند به صدور حکم اعدام برای آنها منتهی شود. به گزارش خبرگزاری هرانا، امیررضا خوش نظر، ورزشکار رشته بوکس در حالیکه قصد سفر به خارج از کشور را داشت توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. او نهایتا به یکی از بازداشتگاه های امنیتی در مشهد انتقال داده شد. مجید خوش نظر و بابک زرین نیز توسط ماموران وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت شدند. پیشتر یکی از روزنامه های داخلی بدون اشاره به هویت این شهروندان از بازداشت این افراد خبر داده بود.