حمله ی قلبی سهیل عربی زیر بازجویی و شکنجه

یک از نزدیکان سهیل عبا درود از نزدیکان سهیل عربی خبر داده است، او را بعد از دستگیری زیر ضرب و شتم شدید قرار داده اند و وی بر اثر فشارهای ناشی از شکنجه دچار حمله ی قلبی شده است. او تا همین امروز در بیمارستان سجاد بستری بوده و امروز او را مجددا از بیمارستان به زندان تهران بزرگ منتقل کرده اند.

یک معترض دیگر در بیمارستان جان باخت

سپهر اعظمی،جوان۲۴سالهکُردیارسانکهدرمراسمچهلمحدیثنجفی در کرج، توسط جنایتکاران اسلامی هدف شلیک ده‌ها گلوله‌ ساچمه‌ای قرار گرفته بود پس از ۳۳ روز در بیمارستان مدنی کرج جان باخت.

برای یک نوجوان دیگر اهل نوشهر حکم اعدام صادر شد

دادگاه انقلاب مازندران برای دومین بار در این هفته یک معترض ۱۸ ساله اهل نوشهر را به اعدام محکوم کرده است. دادگاه انقلاب مازندران چهار روز بعد از صدور حکم اعدام برای مهدی محمدی‌فرد، معترض ۱۸ ساله اهل نوشهر، اکنون عرشیا تکدستان،‌ ۱۸ ساله و از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر در این شهر را «به اتهام محاربه و فساد فی الارض» به اعدام محکوم کرده است. به گزارش میزان،‌ خبرگزاری قوه قضائیه ایران بر اساس دادنامه صادره از سوی دادگاه اتهام «محاربه و افساد فی‌الارض» به دلیل «تخریب اموال به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی و ورود خسارت عمده به اموال عمومی» به این فرد وارد شده است. این حکم دادگاه اولیه است و قابل فرجام خواهی در دیوان عالی است. خبرگزاری میزان می‌گوید که «در پیام‌هایی که این جوان با دوستان خود در فضای مجازی رد و بدل کرده»، آمده بوده: «در چالوس و نوشهر غوغا بپا کردیم» و «مامور ناجا را در تجمعات زدم.» پیشتر در روز ۱۱ دی – اول ژانویه – خبرگزاری هرانا از صدور دو حکم مجزای اعدام برای مهدی محمدی‌فرد توسط دادگاه انقلاب ساری خبر داده بود.

حکم اعدام منصور دهمرده در زاهدان

حکم اعدام منصور دهمرده، از بازداشت‌شدگان اعتراضات در زاهدان روز پنج‌شنبه، ۱۵ دی به او ابلاغ شد. آقای دهمرده، متولد ۱۳۷۹ و دارای معلولیت جسمی و شاگرد اتوبوس روز ۱۱ مهر در زاهدان بازداشت و در دادگاه انقلاب به «افساد فی‌الارض» متهم شد. سایت خبری «حال‌وش» از شکسته شدن دندان‌ها و بینی این معترض به دلیل شکنجه شدید در بازداشتگاه اطلاعات خبر داده است. این در حالی است که به گزارش این سایت، آقای دهمرده در دادگاه رسیدگی به اتهامات خود خطاب به قاضی گفته که «فقط سه سنگ پرتاب» کرده و «یک لاستیک آتش» زده و قاضی به او پاسخ داده است که هر کسی که علیه حکومت علی خامنه‌ای اعتراض کند به اعدام محکوم می‌شود. منصور دهمرده، پس از شعیب میربلوچزهی ریگی، ۱۸ ساله، دومین معترض بلوچ است که به اعدام محکوم شده است.

پدر علی یونسی دانشجوی نخبه در انفرادی زیر فشارهای شدید است

آیدا یونسی، خواهر دانشجوی نخبه زندانی، علی یونسی، در یک رشته توییت خبر داد، که پدرش تحت فشار برای اعترافات اجباری است. او نوشت: «امروز پدرم، میریوسف یونسى،تماستلفنیکوتاهیبامادرمداشت. حالشخیلیبدبودودروضعیتینگرانکنندهصحبتکرد. گفتیکهفتهاست۱۰۱۲بازجوباانواعفحش‌جنسیازشمیخوانکهاتهاماتیبی‌اساسراقبولکند. اززمانبازداشتدرانفرادیبودهاست. پدرم،میریوسفیونسى، به بازجوها گفته تمام اسناد کاری دفترشان مکتوب و در دسترس است اما بازجوها اصرار دارند وی را به پرونده‌ای که به او مربوط نیست ارتباط دهند…
از شما اطلاعاتی‌های متنفرم که فقط دنبال مهره‌ای می‌گردید که بچسبونید به پرونده‌هاتون بدون اینکه براتون اهمیت داشته باشه اصلا مدرکی برای اتهامی هست یا نه. اینقدر پست و حقیرید که گله‌ای که یک مرد مسن و تنها را در انفرادی آزار می‌دهید که داستان شما را قبول کنه.»

مهدی بیک؛ دبیر سرویس سیاسی روزنامه اعتماد بازداشت شد

همسر مهدی بیک با انتشار این خبر در توییتر نوشت: موبایل، لپ‌تاپ و وسایل مهدی بیک در جریان بازداشتش ضبط شده است.
آمار روزنامه‌نگاران بازداشت‌‌شده، در یکصد و دهمین روز از آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی، در ایران، حاکی از آن است که ۷۳ روزنامه‌نگار و عکاس خبری تاکنون توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند، شماری از آنها هنوز در بازداشت هستند اما تعدادی تاکنون آزاد شده‌اند.

گردهمایی ساکنان پاریس، به یاد محمد مرادی و در پشتیبانی از خیزش زن، زندگی و آزادی

در پی مرگ خودخواسته محمد مرادی، در لیون فرانسه که به‌انگیزه جلب توجه جهانی‌ به اعتراض‌های مردم ایران و سرکوب‌شان توسط حکومت، صورت گرفت، گروهی از ایرانیان ساکن پاریس به یاد این جوان در حوالی رود سن گردهم آمدند. محمد مرادی، دانشجوی ۳۸ ساله ایرانی که ساکن شهر لیون فرانسه بود، روز دوشنبه پنجم دی‌ماه با پریدن در رودخانه رون، در این شهر، مرگی خودخواسته را رقم زد. او اندکی پیش از این اقدام، با انتشار یک ویدیو گفت که می‌خواهد به‌واسطه‌اش توجه جهانیان را به سرکوب اعتراضات جاری در ایران، جلب کند. قرار است که روز یک‌شنبه هجدهم دی‌ماه نیز، یک راهپیمایی به‌یاد محمد مرادی و برای همراهی با خیزش سراسری «زن، زندگی، آزادی» در شهر لیون فرانسه برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *