03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

بازداشت  گسترده فعالین زنان در استان گیلان

به گزارش “بیدار زنی” صبح روز چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ با یورش “مأموران” امنیتی، به منازل ۸ تن از فعالین زنان به نام‌های زیر حمله کرده و بازداشت شان نمودند:

جلوه جواهری، فعال حقوق زنان و نویسنده و مترجم در رشت، متین یزدانی، فعال حقوق زنان و عکاس در رشت، فروغ سمیع نیا، فعال حقوق زنان در رشت، یاسمین حشدری، فعال حقوق زنان، شاعر و ناشر در بندر انزلی ، زهرا دادرس و زهره دادرس، دو خواهر و فعال حقوق زنان در رشت و شیوا شاه‌سیاه، گرافیست ساکن لاهیجان.
همچنین به گزارش دویچه وله فارسی، در همین روز نگین رضایی، فعال حقوق زنان در فومن نیز بازداشت شده است.

سالگرد قتل مهسا امینی و آغاز جنبش زن، زندگی، آزادی نزدیک است نیروهای مبارز و آزادیخواه، دادخواهان، خانواده‌های جان باختگان، کارگران و بیکاران، زنان و دختران آگاه در مبارزه علیه حجاب، دانشجویان و… اکثریت عظیم نیروهای مردمی در حال تدارک و آمادگی برای خیزش گسترده سراسری و تعیین کنندۀ دیگری هستند. حاکمیت نیز از وحشت چنین سیل عظیمی و برای مقابله و جلوگیری از عواقب وخیم آن به دست و پا افتاده از یک سو با طرح و تصویب شتابزدۀ لایحۀ به اصطلاح “عفاف و حجاب” محمل “قانونی” برای سرکوب‌هایش می‌تراشد و از سوی دیگر با گسیل “آتش به اختیاران” یا سگان  زنجیری‌اش این گونه وحشیانه به منازل یورش برده تا به زعم خود از این شیرزنان زهر چشم بگیرد! اما چشمانشان از خشم چنان تیره شده که بر دیوارهای همین منازل شعارهایی چون: “گر ما ز سر بریده می ترسیدیم – بی اسلحه با شما نمی‌جنگیدیم” یا “ما زن و مرد جنگیم، بجنگ تا بجنگیم” را نمی‌بینند. چنین رشادت و تهوری از زنان و مردان جوان مبارز میهن ما، پایان پیروزمند این نبرد نابرابر را از همین اکنون رقم می‌زند.

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج از کشور، ضمن دفاع از حقانیت این عزیزانی که به ناحق به بند کشیده شده‌اند، همگان را برای آزادی فوری ایشان و تمامی زندانیان سیاسی فرا می‌خواند و همدوش مردمان مبارز کشورمان به استقبال  پرشور این خیزش بلند می‌رود.

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران – خارج از کشور

۲۵ مرداد ۱۴۰۲ –  16 آگوست 2023