بازداشت ۱۳۶ شهروند در خوزستان تحت عنوان «عاملان تیراندازی»

روز جمعه ۲۲ آذزماه، فرمانده انتظامی خوزستان گفت که ۱۳۶ شهروند در این استان تحت عنوان “عاملان تیراندازی و دارندگان اسلحه غیرمجاز” شناسایی و بازداشت شدند. آمار بالای بازداشت شهروندان در جریان اعتراضات اخیر در این استان باعث به وجود آمدن این گمانه می شود که این بازداشت ها نیز در ارتباط با وقایع اخیر و به بهانه “داشتن اسلحه غیرمجاز و عاملیت در تیراندازی” صورت گرفته باشد.

روز جمعه ۲۲ آذز ۱۳۹۸، حیدر عباس زاده، فرمانده انتظامی خوزستان از بازداشت ۱۳۶ شهروند تحت عنوان “عاملان تیراندازی و دارندگان اسلحه غیرمجاز” در استان خوزستان خبر داد.

عباس زاده ضمن اعلام این خبر، گفت: «پلیس امنیت عمومی با همکاری سایر یگان ها این افراد را با هماهنگی قضایی در پنج روز گذشته در چند عملیات در استان خوزستان شناسایی و دستگیر کردند».

وی همچنین مدعی شده است که «در بازرسی از مخفیگاه متهمان تعداد ۲۱ قبضه اسلحه جنگی و ۱۹۰ قبضه اسلحه شکاری به همراه ۹۹۰ عدد انواع فشنگ کشف شد».

گفتنی است شهرهای مختلف در استان خوزستان از مراکز اصلی اعتراضات اخیر بوده و شماری از شهروندان در این استان کشته و رخمی و تعداد بسیاری نیز بازداشت شده اند. گستردگی بازداشت معترضین در جریان و پس از اعتراضات آبان ماه، باعث به وجود آمدن این گمانه می شود که بازداشت این ۱۳۶ نفر نیز در ارتباط با این وقایع و به بهانه «عاملیت تیراندازی و اسلحه غیرمجاز» صورت گرفته باشد.

در این گزارش اشاره ای به هویت و وضعیت بازداشت شدگان نشده است.

از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ معترضان در واکنش به افزایش قیمت بنزین در شهرهای مختلف به خیابان آمدند. قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند در مجلس مدعی شد این اعتراضات در بیش از ۵۰۰ نقطه کشور رخ داده و بیش از ۱۳۰ نفر طی آن کشته شده‌اند. اما محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در روز اول در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز دوشنبه ۴ آذرماه، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد.

Share: