مهدی کوهیان، عضو کمیته پیگیری هنرمندان بازداشتی در ایران، می‌گوید: حدود ۴۰ سینماگر در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شدند و اکثر این افراد، چهره‌های گمنامی هستند که هنوز خانواده‌های آنها اسامی این افراد را اعلام نکرده‌اند. 

مهدی کوهیان، با بیان اینکه بازداشت‌شدگان فقط افراد «چهره» نیستند، گفت: علاوه بر بازداشت‌شدگان شماری از اهالی سینما نیز با محدودیت مواجه شده‌اند. به گفته این عضو کمیته پیگیری هنرمندان بازداشتی، این کمیته در حال تهیه فهرستی از سینماگرانی است که در این اعتراضات با محدودیت مواجه شده‌اند.

به گفته این منبع، تاکنون «فهرستی از ۱۵۰ سینماگر که در طول وقایع اخیر احضار، بازداشت، تفهیم اتهام و ممنوع‌الخروج یا به شکل‌های مختلف توسط نهادهای مربوطه احضار و با محدودیت‌هایی مواجه شدند، تهیه شده است».

در حالی که به گفته مهدی کوهیان، وعده‌های «کاهش فضای امنیتی» درخصوص وضعیت سینماگران در جریان «گفتگو با نهادهای مربوطه» داده می‌شود اما «در عمل رفتارهای دیگری با سینماگران و هنرمندان صورت می‌گیرد». 

تاکنون شماری از هنرمندان سینما و تئاتر ایران که با اعتراضات انقلابی سراسری در ایران اعلام همبستگی کرده بودند، بازداشت، ممنوع‌الخروج یا به نهادهای امنیتی احضار شدند. 

در تازه‌ترین خبر، میترا حجار، بازیگر سرشناس سینمای ایران و فعال محیط زیست، که روز شنبه ۱۲ آذر بازداشت شده بود، با قرار وثیقه آزاد شد. 

حمید پورآذری، کارگردان و سهیلا گلستانی بازیگر و دوبلور، نیز که به تازگی با انتشار یک ویدیو در شبکه‌های اجتماعی در اعتراض به حجاب اجباری با معترضان در ایران اعلام همبستگی نموده بودند، بازداشت شدند. 

RFI