طی روزهای اخیر، ۵ شهروند از جمله یک نوجوان با اسامی سهیل قنبری، مهدی آذین، آرمین عباسی، زاهد سلیمانی و کاوه کریمیان توسط نیروهای امنیتی در جوانرود، کرج و دیواندره بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

هرانا به نقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روز پنجشنبە ١۵ دی‌ ماه ۱۴۰۱، یک نوجوان در جوانرود بازداشت شد.

هویت وی “سهیل قنبری، ۱٧ ساله” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، آقای قنبری پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به کرمانشاه منتقل شده است.

همچنین روز دوشنبه ۱۹ دی‌ ماه، دو شهروند در کرج بازداشت شدند.

کولبر نیوز هویت آنها را “مهدی آذین، کاریکاتوریست، ۳۹ ساله و آرمین عباسی، ۱۹ ساله” گزارش کرده است.

از سوی دیگر، کردپا از بازداشت زاهد سلیمانی و کاوه کریمیان توسط نیروهای امنیتی در روز سه شنبه ۲۰ دی ماه، در دیواندره خبر داد.

بازداشت آقای سلیمانی، دبیر آموزش و پرورش در نزدیکی مدرسه غیرانتفاعی خود به نام وریا در شهرک اندیشه و بازداشت آقای کریمیان در خیابان آزادگان دیواندره، صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این گزارش از آخرین وضعیت این شهروندان، اطلاعی در دست نیست.

حکم اعدام محمد بروغنی، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از ثبت اعاده دادرسی، تا زمان حصول نتیجه در دیوان عالی کشور، متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، حکم اعدام محمد بروغنی موقتا متوقف شد.

خبرگزاری رسمی قوه قضاییه در این خصوص نوشته است: «تقاضای اعاده دادرسی متهم محمد بروغنی نسبت به رای صادره دادگاه انقلاب در اجرای ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری در دیوان عالی کشور ثبت و اصول پرونده محاکماتی نامبرده جهت رسیدگی مجدد و بررسی تقاضای ثبت شده توسط وکیل وی از دادگاه مربوطه مطالبه شده است.»

بنابر این گزارش؛ «قرار توقف اجرای حکم اعدام تا حصول نتیجه از دیوان عالی کشور صادر شده است.»

محمد بروغنی، فرزند حسین، پیشتر در جریان اعتراضات مردمی پاکدشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

او سپس از بابت اتهام “محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد، درگیری با ماموران و به آتش کشیدن فرمانداری پاکدشت” توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده بود.

در تاریخ ۱۲ دی ماه امسال، مرکز رسانه قوه قضاییه به بهانه شفاف سازی پیرامون وضعیت حقوقی محمد بروغنی، از تایید حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور خبر داد.

گفتنی است، چندی پیش هرانا طی گزارشی به شرح آخرین وضعیت آقای بروغنی و سه تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری پرداخته بود. وی هم اکنون بدون رعایت اصل تفکیک جرایم در کنار زندانیان جرایم خشن در زندان رجایی شهر کرج بسر میبرد.

لیلا منصور، فعال حقوق زنان توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۱ سال حبس، ۵۰ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و منع اقامت در استان تهران و دیگر مجازات های تکمیلی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، لیلا منصور، فعال حقوق زنان به حبس محکوم شد.

بر اساس این حکم که در روز دوشنبه ۱۹ دی ماه، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری صادر و به صورت کتبی به خانم منصور ابلاغ شده است، وی از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به ۱ سال حبس تعزیری، ۵۰ ضربه شلاق تعزیری، منع عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی یا اجتماعی، ممنوعیت خروج از کشور و منع اقامت در استان تهران به مدت ۲ سال محکوم شده است.

لیلا منصور، فعال حقوق زنان در تاریخ ۲۵ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شده بود. وی نهایتا در تاریخ ۵ دی ماه، با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *