خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه، مرتضی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) در اردبیل، یغما فشخامی، روزنامه‌نگار در تهران، شایان و پویان ویسی در کرمانشاه، شاهین یاسمی در آبدانان، علی فتاحی در تهران، اشکان بقائی در اسلام شهر و محمد زین الدینی در زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین دو شهروند به نام های محمد عباس‌ زاده و شیلان کردستانی با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۱۲ آبان‌ ۱۴۰۱، یک شهروند توسط نیروهای امنیتی در اردبیل بازداشت شد.

هویت این شهروند مرتضی پروین، فعال ترک (آذربایجانی) توسط هرانا احراز شده است.

از سوی دیگر، خبرگزاری امتداد از احضار و بازداشت “یغما فشخامی” روزنامه‌نگار در شب چهارشنبه ۱۱ آبان توسط وزارت اطلاعات خبر داده است.

بر اساس این گزارش، او روز قبل هم با حضور ماموران وزارت اطلاعات در منزلش به همراه مونا معافی، همسرش بازداشت و چند ساعت بعد آزاد شده بودند.

 آقای فشخامی امروز پنجشنبه ۱۲ آبان ماه، طی تماسی کوتاه با خانواده از انتقال خود به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داده است.

این روزنامه نگار، پیشتر نیز طی  ۸۸، ۹۳ و ۹۶ سابقه بازداشت داشته است. به علاوه، در بهمن ماه سال ۹۸با حضور ماموران در منزلش، وسایل ارتباطی یغما فشخامی ضبط شده بود.

در خبری دیگر، روز شنبە ۷ آبان‌، دو شهروند توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. کولبر نیوز هویت این شهروندان را  “شایان ویسی” و “پویان ویسی” عنوان کرده است.

خبرگزاری کردپا نیز، از بازداشت یک شهروند با هویت “شاهین یاسمی” توسط نیروهای امنیتی در آبدانان خبر داده است.

به گزارش شورای صنفی دانشجویان کشور، “علی فتاحی” دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت روز چهارشنبه ۱۱ آبان در مقابل درب اصلی دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

همچنین “اشکان بقائی” دانشجوی روانشناسی آزاد اسلامشهر روز یکشنبه ۸ آبان ۱۴۰۱ بازداشت شده است.

به علاوه، روز دوشنبه ٩ آبان ماه ۱۴۰۱، یک دانشجو توسط ماموران امنیتی در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

کمپین فعالین بلوچ، هویت این دانشجو را “محمد زین الدینی، ٢٣ ساله، دانشجوی دانشگاه پیام نور و اهل شهرستان زاهدان” عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از محل نگهداری و آخرین وضعیت این شهروندان اطلاعاتی در دسترس نیست.

در خبری دیگر، روز چهارشنبه ۱۱ آبان‌ ۱۴۰۱، محمد عباس‌ زاده، شهروند اهل ایلام با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شد.

این شهروند پیشتر در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

علاوه بر این، “شیلان کردستانی” از اعضای انجمن ژیوانو که روز یکشنبه ۱ آبان‌ماه، بازداشت شده بود، با تودیع قرار وثیقه از بازداشت آزاد شده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-مهر ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.