03/10/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

بازماندن ۲۷ درصد کودکان مقطع اول ابتدایی از آموزش

بە گفتەی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش‌ و پرورش والدین ۲۷ درصد از کودکان، آگاهانه از ثبت‌نام فرزندان خود در مقطع اول ابتدایی خودداری کرده‌اند.

روز سه‌شنبه ۷ شهریورماه سال ۱۴۰۲، مجتبی هاشمی مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی بە شکایات وزارت آموزش و پرورش از ثبت‌نام تنها ۷۳ درصد کلاس‌اولی‌ها تا پایان مهلت ثبت‌نام مدارس خبر داد.

براساس گفتەهای وی این آمار به معنی ثبت‌نام نشدن ۲۷ درصد کودکانی است که در سال تحصیلی جدید باید آموزش در دوره دبستان را آغاز می‌کردند. همچنین ۷۵ درصد کودکان اتباع خارجی در مقطع تحصیلی اول دبستان بە دلیل مشکلات سامانە هنوز در مدارس ثبت‌نام نکرده‌اند.

 بر اساس اعلام آموزش‌وپرورش، از سال جدید تحصیلی، دانش‌آموزان غیرایرانی موظف به دریافت کد یکتا در سامانه شده‌اند و برخی از خانواده‌‌ها از این قانون جدید بی‌اطلاع‌اند. همچنین ناهماهنگی میان سازمان ملی مهاجرت با آموزش‌وپرورش عامل دیگر مشکلات ثبت‌نام دانش‌آموزان غیرایرانی است.

گفتنی‌ست معصومه نجفی پازوکی معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش مردادماه همین سال گفتە بود کە تنها در مقطع ابتدایی که کلاس اول تا ششم را در برمی‌گیرد ۱۶۰ هزار دانش‌آموز ایرانی از تحصیل بازماندەاند.

افزایش چشمگیر هزینەهای پوشاک، لوازم‌التحریر و مبالغ دریافتی مدارس برای ثبت‌نام و ارائه خدمات آموزشی در برخی مدارس دولتی سبب شده تا خانوارهای کم ‌بضاعت در تأمین هزینه‌های آموزشی فرزندان خود دچار مشکل شوند. این مسائل در برخی شهرها و‌ استان‌ها میزان ترک تحصیل دانش‌آموزان را افزایش داده است.

همچنین مسئله دیگری که می‌توان به استناد آمارهای منتشر شده در مورد مسکن و مهاجرت‌های درون‌کشوری در نظر گرفت، نامشخص بودن محل زندگی خانواده‌ها است که به بلاتکلیفی در انتخاب مدارس فرزندانشان منجر می‌شود.

عدم وجود مراکز آموزشی در مناطق حاشیەای شهرها نیز یکی از دیگر از دلایل بازماندن از تحصیل می‌باشد و امکان دسترسی به مدارس برای برخی از خانواده‌ها مشکل بودە و‌ با افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و سرویس‌های مدارس خانواده‌ها یا قادر به انتخاب مدرسه نزدیک محل زندگی نیستند.