بازگشت طالبان یا بزرگترین شکست اخلاقی و نظامی آمریکا؟

یک نمایندۀ دولت آمریکا تأئید کرد که سربازان این کشور ناچار به تیراندازی هوایی در فرودگاه کابل شدند تا از ورود مردم افغان به روی باند فرودگاه جلوگیری کنند. رویترز با اعلام این خبر افزود که با ورود طالبان به کابل، صدها نفر از مردم افغانستان کوشیدند به وسیلۀ هواپیماهای نظامی افغانستان را ترک کنند، اما، با تیراندازی هوایی سربازان آمریکایی روبرو شدند.

نمایندۀ دولت آمریکا تصریح کرده است که پروازهای نظامی فرودگاه کابل تنها کارکنان سفارت‌خانه‌ها و دیپلمات‌های خارجی را از افغانستان خارج می‌کند.

رویترز همچنین به نقل از یک نمایندۀ طالبان نوشت که این گروه تنها پس از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان دولت رسمی خود و همچنین نحوۀ ادارۀ امور افغانستان را اعلام خواهد کرد. در این فاصله طالبان به نیروهای خود دستور داده‌اند که از هراساندن مردم پرهیز کنند.

با این حال، در مناطقی که با عقب نشینی خیرکنندۀ ارتش ملی افغانستان به کنترل طالبان درآمدند، اعضای این گروه بنیادگرا مرتکب اعمال بیرحمانه از قبیل کشتار  و گردن زدن غیرنظامیان و به اسارت گرفتن زنان شدند.  

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجۀ آمریکا، در گفتگو با “سی ان ان” با اشاره به خروج سراسیمۀ نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت که این خروج هیچ شباهتی به خروج آمریکا از سایگون در سال ١٩٧٥ ندارد.

با این حال، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و استقرار مجدد طالبان در این کشور صدمات اخلاقی بزرگی را به آمریکا وارد آورده است. در بیست سال گذشته دست‌کم ٢٥٠٠ سرباز آمریکایی در جنگ افغانستان کشته شدند و این جنگ بیش از دو هزار میلیارد دلار  خرج روی دست دولت آمریکا گذاشت و اکنون طالبان، متحدان القاعده از نو به حکومت بازگشتند و خطر تبدیل شدن افغانستان به کانون نیروهای جهادی، از قبیل داعش و القاعده، از نو این کشور و کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.

تقریباً بیست سال پس از سقوط طالبان، این گروه کنترل پایتخت افغانستان را بدون کمترین مقاومتی از نو در دست گرفت، پس از آنکه اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان به تاجیکستان گریخت و طالبان وارد پایتخت و ارگ ریاست جمهوری شدند.

یکشنبه شب پانزدهم اوت، اشرف غنی در یک پیام توئیتری کوتاه نوشت : “طالبان پیروز شدند.”

در یک پیام ویدیوئی جداگانه، ملا عبدالغنی برادر، از پایه‌گذاران طالبان، گفت که “اینک زمان ارزیابی و اثبات است. ما باید نشان بدهیم که می‌توانیم به ملت خود خدمت کنیم و امنیت و آسایش آنان را فراهم سازیم.”

همزمان پرچم آمریکا از بام سفارتخانۀ این کشور در کابل پائین کشیده شد و سخنگوی وزارت امور خارجۀ آمریکا، ند پرایس، گفت که این کشور با موفقیت کلیه کارکنان سفارتخانۀ خود را در افغانستان خارج کرده است. شش هزار سرباز آمریکایی برای خارج کردن هزاران شهروند آمریکایی از افغانستان راهی این کشور شده‌اند. به گفتۀ ند پرایس وظیفۀ این نیروها از امروز دوشنبه شانزدهم اوت فقط خارج کردن شهروندان آمریکایی، کارکنان محلی سفارت آمریکا و خانواده‌های آنان از افغانستان است.

بسیاری دیگر از کارکنان سفارتخانه‌های خارجی به سرعت پایتخت افغانستان را ترک کردند. قرار است امروز دوشنبه شانزدهم اوت شورای امنیت سازمان ملل جلسۀ اضطراری دربارۀ اوضاع افغانستان تشکیل بدهد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر از تصمیم خود مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از افغانستان پشتیبانی کرد و گفت که او چهارمین رئیس جمهوری آمریکا با حضور نیروهای نظامی این کشور در افغانستان است و او نمی‌خواسته که این حضور نظامی را پنجمین رئیس جمهوری آمریکا منتقل کند.

دونالد ترامپ که مذاکره با طالبان را برای خروج نیروهای آمریکایی از  افغانستان آغاز کرده بود، دیروز خارج شدن ارتش آمریکا از افغانستان را یکی از بزرگترین شکست‌های این کشور خواند و خواستار استعفای جو بایدن شد.

در این حال، بیش از شصت کشور جهان از جمله فرانسه، کانادا، آلمان، انگلستان، استرالیا، ژاپن و آمریکا با انتشار بیانیه ای مشترک از حق مردم افغانستان و ساکنان خارجی این کشور برای خروج از افغانستان پشتیبانی کردند و مقامات جدید افغانستان را مسئول جان و امنیت و آرامش مردم دانستند.

rfi

Share: