بازی مدیران شرکت پتروشیمی گچساران با جان کارگران، با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی

سه‌شنبه ۲۷ آبان ماه ۹۹، کارگران فیلمی از یک روز کاری جمعیت کارگران شرکت پتروشیمی گچساران واقع در شهرک صنعتی چهاربیشه را به تصویر کشیده‌اند که کمترین پروتکل‌های بهداشتی در رابطه با کارگران این شرکت رعایت نمی‌شود.

جمع زیادی از کارگران را در این فیلم کوتاه می‌بینید که جملگی برای حضور و غیاب روزانه، به صورت هر روزه و آن هم دوبار مجبور به استفاده از سیستمی می‌شوند که عینا و عملا باید آن را لمس و از همه بدتر در اتاقکی ۹ متری با ازدحام جمعیت که به ده‌ها نفر می‌رسد، مواجه می‌شویم.

جمعی از کارگران شرکت پتروشیمی گچساران به صراحت عنوان می‌کنند که یکی از کانون‌های شیوع کرونا و عاملان انتشار این بیماری، مجموعه پتروشیمی گچساران است که می‌توان گفت، مدیران کوچکترین نظارت و اهمیتی به این موضوع ندارند.

کارگران شرکت پتروشیمی گچساران از اکثر نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد و استان‌های دیگر، بعد از مرخصی و تعطیلات، از خانه، شهر گچساران و شهرهای اطراف به این شرکت می‌آیند، دور هم جمع می‌شوند، در محیطی آلوده و ناامن از نظر بهداشت حضور پیدا می‌کنند و در وضعیتی که امکان انتقال بیماری کرونا بسیار بالا است، بدون استریل و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خانه، شهر و جامعه باز می‌گردند.

در وضعیت بحرانی کنونی یا بایستی چنین مکان‌هایی در صورت عدم مدیریت و ناکارآمدی مسئولین تعطیل شوند و یا با نظارت نهادهای مسئول، از جمله وزارت بهداشت، به این وضعیت نگران‌کننده و نابسامان حاکم بر پتروشیمی‌ها پایان داده شود تا شاهد قربانی شدن کارگران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا نباشیم که چاره‌ای جز رفتن سر کار، برای تامین هزینه‌های سرسام‌آور خود و خانواده‌هایشان ندارند.

به گفته کارگران پتروشیمی گچساران:

این فیلم را از یک روز کاری خود منتشر کرده‌اند، به دیگر فیلم‌هایی که صدا و سیما از اماکن و بازارهای شلوغ مناطق مختلف سرکشی کرده و هر کدام به نحوی چالش‌های مهم این روزهای سلامت جامعه را معرفی می‌کند، اشاره کرده و همگی کارگران معتقدند چرا صدا و سیما فیلم وضعیت نگران‌کننده کارگران را منتشر نمی‌کند.

از سوی دیگر در حالی محدودیت‌هایی برای اماکن و بازارها ایجاد کرده‌اند که از ساعت ۶ بعدازظهر به بعد شهرها حالت حکومت نظامی به خود گرفته است و طی روز اصنافی که به هر دلیل بهداشت را رعایت نکنند، پلمب می‌شوند.

نظام حاکم که تنها به فکر سود و سرمایه حاصل از دسترنج کارگران است، سلامت آنها برایش چندان اهمیتی ندارد و این را می‌توان به خوبی در محورهای محدودیت‌های اعمال شده از اول آذر ماه به خوبی دید که بر آن تاکید شده است که صنایع، معادن، شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدی، شامل محدودیت‌ها نمی‌شوند و کارگران بایستی به فعالیت‌شان ادامه دهند.

Share: